W co inwestować w 2009 roku

Martyna Mroczek
opublikowano: 18-12-2008, 07:25

Poprosiliśmy trzech ekspertów o podzielenie się swymi przewidywaniami na przyszły rok dotyczącymi sześciu rodzajów inwestycji: w akcje, obligacje, lokaty, fundusze inwestycyjne, nieruchomości i  sztukę.

W naszej ankiecie wzięli udział Alfred Adamiec - główny ekonomista Noble Bank, Marek Nienałtowski - główny analityk rynków finansowych Goldenegg i Łukasz Bugaj - analityk Xelion Doradcy Finansowi. Zapytaliśmy ich, czy na te produkty warto postawić, a jeśli tak, to na które konkretnie i z jakim ryzykiem się to wiąże? Ich rady okazały się całkiem zbieżne. Jaki z tego wniosek? Mogą się sprawdzić. A jedna wskazówka nie traci na aktualności nigdy — najlepiej mieć w portfelu różne walory.  

(I)

- Gospodarkę czeka trudny czas, ale rynek akcji już uwzględnia spowolnienie gospodarcze w wycenach walorów. Zagadką pozostaje jedynie stopień dopasowania przeceny w 2008 r. do spowolnienia w 2009, a może nawet 2010 r. Istnieje ryzyko, że gospodarka zachowa się gorzej, niż przewiduje większość inwestorów giełdowych. Wówczas rzeczywiście mogą nas czekać jeszcze spadki cen akcji. Ale mimo wszystko, również przecena ma swoje granice, więc warto oszacować, jak duże ryzyko inwestor jest w stanie ponieść. A z drugiej strony możliwe, że mamy do czynienia z generalnym niedowartościowaniem akcji. Szczególnie w odniesieniu do długoterminowych perspektyw polskiej gospodarki. Niestety, zapewne w krótkim terminie najwięcej do powiedzenia na giełdowym parkiecie będą mieli spekulanci, dokonujący błyskawicznych transakcji kupna i równie szybko pozbywający się akcji. Dopiero po zmniejszeniu się wahań cen przyjdzie czas na szersze grono inwestorów długoterminowych. To możliwe już w II-III kwartale przyszłego roku - powiedział o perspektywach rynku akcji Alfred Adamiec z Noble Banku.

(II)

Zakładając, choć z dużą dozą niepewności, że dla światowej gospodarki najgorszym okresem okaże się IV kwartał bieżącego roku i już w mniejszym stopniu I kwartał przyszłego roku, należy oczekiwać, że na rynku akcji będzie pojawiało się coraz więcej chętnych do kupna walorów spółek — teraz mocno już przecenionych. Globalny rynek akcji, w tym także GPW, ma szansę odbić od dna już w pierwszym kwartale przyszłego roku. I myślę tu nie o chwilowej poprawie sytuacji, ale trwałym powrocie do trendu wzrostowego. Skala potencjalnych zwyżek indeksów jest jednak nieodgadniona - uważa Marek Nienałtowski, główny analityk rynków finansowych Goldenegg.

(III)

Przyszły rok przyniesie prawdopodobnie dalsze spadki cen akcji. Niewykluczone, że czeka nas "trzecia noga" bessy. Może to być już ostatnia silna fala spadkowa po styczniowej i wrześniowo-październikowej. Po tych spadkach warto będzie kupować niezwykle tanie akcje, bo w perspektywie długoterminowej stopy zwrotu będą liczone w setkach procent. Wciąż nie wiadomo, jak długa i głęboka będzie recesja w USA i jak duże spowolnienie czeka nas w Polsce. Osoby, które nie chcą za wcześnie kupować, powinny poczekać na bardzo złe informacje z polskiej gospodarki, które z pewnością ujrzymy w przyszłym roku.
Łukasz Bugaj, analityk Xelion. Doradcy finansowi

Co sądzą eksperci nt. obligacji, lokat, funduszy, nieruchomości i sztuki? Cała ankieta w czwartkowym Pulsie Biznesu. Zapraszamy do lektury! 


 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane