W Finlandii powstaje największa europejska kopalnia złota

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-06-2006, 13:18

Na północy Finlandii koło miejscowości Kittila powstanie wkrótce największa w Europie kopalnia złota - poinformowała we wtorek kanadyjska spółka górnicza Agnico-Eagle Mines Ltd.

Na północy Finlandii koło miejscowości Kittila powstanie wkrótce największa w Europie kopalnia złota - poinformowała we wtorek kanadyjska spółka górnicza Agnico-Eagle Mines Ltd.

Wg komunikatu spółki, budowa kopalni "Kittila" rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu tak, by wydobycie mogło ruszyć latem 2008 r. Koszt budowy odkrywkowej kopalni oraz sztolni koniecznych dla uzyskania dostępu do złotonośnych skał wyniesie 105-106 mln euro.

Badania, które Agnico-Eagle prowadziła w tym regionie od 1998 r., doprowadziły do odkrycia złotonośnych skał zawierających szacunkowo ok. 84 ton czystego złota (ok. 3 mln uncji).

Dzięki takim zasobom, przy średniej rocznej produkcji 150 tys. uncji kruszcu, przewiduje się, że kopalnia będzie funkcjonowała 13 lat. Dziennie kopalnia wydobywać ma 3 tys. ton skał, z których drogą wypłukiwania będzie się otrzymywać czyste złoto. Przewiduje się, że koszt produkcji jednej uncji złota wyniesie ok. 193 euro, cena rynkowa kruszcu wynosi ok. 348 euro.

Jak podają fińskie media powołując się na informacje otrzymane od władz gminy, na terenie której powstanie kopalnia, pracę znajdzie w niej ok 200-250 osób.

Gmina Kittila leży w Laplandii, ok. 900 km na północ od stolicy kraju Helsinek. Jej powierzchnia wynosi 8.260 km kw, na których zamieszkuje 5,8 tys. mieszkańców.

Kanadyjska Agnico-Eagel Mines Ltd powstała w 1972 r. z połączenia dwóch spółek zajmujących się wydobyciem złota oraz srebra. Od tego czasu wyprodukowała już ok. 120 ton złota. Prowadzi jego wydobycie w Kanadzie, Meksyku i USA, a poszukiwania tego kruszcu m.in. w Szwecji i w Finlandii. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Yorku i w Toronto.

Michał Haykowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Finlandii powstaje największa europejska kopalnia złota