W powiecie tureckim myślą perspektywicznie i innowacyjnie

Joanna Gulewicz, Patrycja Pawlaczyk
opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Kompleksowy program realizowany systematycznie przez starostę tureckiego, Mariusza Seńkę, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Języki Obce to jedna ze składowych starannie przemyślanej wizji rozwoju całego powiatu na najbliższych kilkadziesiąt lat.

Kompleksowy program realizowany systematycznie przez starostę tureckiego, Mariusza Seńkę, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Języki Obce to jedna ze składowych starannie przemyślanej wizji rozwoju całego powiatu na najbliższych kilkadziesiąt lat. Koncepcja Smart City, która przyświecała staroście podczas każdego z podejmowanych wyzwań błyskawicznie wpisała powiat na mapę Polski i Europy jako wiodący ośrodek rozwoju innowacyjnych technologii przemysłowych i cyfrowych.

Ważna jest dla nas każda grupa społeczna, bo tylko holistyczne spojrzenie na wszystkich mieszkańców i kompleksowe podejście do ich wiedzy, kompetencji i doświadczenia oraz perspektywiczne spojrzenie na region, jako jeden organizm, może zaowocować właściwymi decyzjami — podkreśla Mariusz Seńko, starosta turecki.
Zobacz więcej

Z MYŚLĄ O WSZYSTKICH:

Ważna jest dla nas każda grupa społeczna, bo tylko holistyczne spojrzenie na wszystkich mieszkańców i kompleksowe podejście do ich wiedzy, kompetencji i doświadczenia oraz perspektywiczne spojrzenie na region, jako jeden organizm, może zaowocować właściwymi decyzjami — podkreśla Mariusz Seńko, starosta turecki. Fot. ARC

Nowoczesne technologie i innowacyjność to podstawowe cechy wyróżniające powiat turecki na tle innych regionów, zaś konsekwentna realizacja idei „Automatyzacji i robotyki procesów technologicznych”, jednej z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, to kolejny krok na drodze do Przemysłu 4.0.

Rynek pracy, technologie…

By nieustannie wpisywać się w dynamikę zmian gospodarczych i regionalnych, władze podjęły dyskusję z przedsiębiorcami na temat priorytetów, jeżeli chodzi o dalszy rozwój powiatu, pod kątem zatrudnienia i rynku pracy. Wniosek nasunął się jeden — żeby przetransformować dotychczasowy system, niezbędna jest wyszkolona kadra. Z takim zamierzeniem władze przystępowały do realizacji potężnego projektu Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego, na którego realizację udało się uzyskać aż 13,3 mln zł. Wartość wszystkich inwestycji w ramach projektu wynosi 15 mln zł.

Konieczne okazało się przede wszystkim doposażenie powiatowych szkół technicznych w nowoczesne urządzenia i systemy, takie jak: obrabiarki sterowane numerycznie CNC, systemy do obróbki hydro-ściernej, stanowiska robotyki i automatyki produkcyjnej, systemy i urządzenia do inżynierii odwrotnej, a także systemy do obsługi sieci przemysłowych. Wymienione zadania są realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Powiatu Tureckiego.

Z kolei projekt „Kształcenie zawodowe młodzieży priorytetem w rozwoju społeczno-gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego” o wartości blisko 2 mln zł ma za zadanie podnieść kompetencje uczniów poprzez uzyskiwanie dodatkowych kwalifikacji w ramach odbytych staży, kursów, szkoleń takich jak chociażby Lean Manufacturing czy obsługa systemów Profinet oraz Profibus. Mając na uwadze kształcenie interdyscyplinarne, oferta edukacyjna szkół została tak ułożona, aby każdy z uczniów miał możliwość zdobycia wykształcenia w ramach dwóch zawodów jednocześnie (np. mechatronik + teleinformatyk = sieci przemysłowe), dzięki czemu będzie poszukiwanym na rynku pracy specjalistą.

Główne specjalizacje, na które stawiają władze regionu, to robotyka i automatyka procesów, dlatego też dużo uwagi poświęcają na przygotowanie się do współpracy z przemysłem, szczególnie zaś takimi branżami jak przemysł lotniczy czy motoryzacyjny, i także pod tym kątem ma być przygotowywana oferta terenów inwestycyjnych.

…i języki obce

— Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłości, dokonaliśmy gruntownych zmian w dziedzinie edukacji wielojęzycznej na terenie całego powiatu poprzez wprowadzenie nauki dwóch języków obcych już od pierwszej klasy szkoły podstawowej — akcentuje Starosta Seńko.

Na uwagę zasługuje współpraca powiatu tureckiego z Instytutem Goethego oraz British Council w zakresie nauczania kontekstowego (Content and Language Integrated Learning).

Ponadto powiat inwestuje w infrastrukturę społeczną by zapewnić mieszkańcom atrakcyjne warunki bytowe i bezpieczeństwo. Władze powiatu bez wahania zainwestowały w podnoszenie standardów opieki medycznej przebudowując szpital w Turku i dokonując zakupu nowoczesnej aparatury medycznej. Będzie to miało również wpływ na tworzenie przewagi konkurencyjnej nastawionej na zatrzymanie ludności w tej części Wielkopolski.

Powiat turecki stawia na rozwój szeroko rozumianej edukacji i idei uczenia się przez całe życie, stworzył więc platformę porozumienia między światem samorządu, edukacji i społeczeństwa w wieku senioralnym. Na terenie powiatu działa uniwersytet trzeciego wieku, w ramach którego osoby starsze mogą m.in. nauczyć się sprawnego poruszania w e-rzeczywistości.

Ciągła współpraca z przemysłem, troska o dobro każdego z mieszkańców i wypracowanie innowacyjnej strategii postępu gospodarczego regionu to podstawowe czynniki, które sprawiają, że powiat turecki już teraz jest w przededniu rewolucji przemysłowej 4.0.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Gulewicz, Patrycja Pawlaczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu