LONDYN (Reuters) - W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów na rynkach finansowych świata skupi się na danych o wydatkach konsumenckich i produkcji przemysłowej, które pokażą czy sytuacja gospodarcza w USA zaczyna się poprawiać.
Natomiast w Europie dane o wartości Produktu Krajowego Brutto (PKB) pozwolą ocenić do jakiego stopnia spowolnienie na świecie wpłynęło na gospodarkę strefy euro.
W czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB), jednak analitycy nie spodziewają się zmiany poziomu stóp procentowych.
Jednak najwięcej danych makroekonomicznych pojawi się w piątek, w tym informacje o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA oraz wartość wskaźnika nastrojów konsumenckich opracowywanego przez Uniwersytet Michigan.
"Dane o sprzedaży detalicznej pozwolą ocenić do jakiego stopnia obniżka podatków w USA wpłynęła na pobudzenie popytu konsumpcyjnego" - powiedziała Kelly Tonkins z Lehman Brothers.
Analitycy spodziewają się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 0,3 procent, a po odliczeniu samochodów o 0,5 procent. W lipcu poziom sprzedaży nie zmienił się wobec danych z poprzedniego miesiąca, a po odliczeniu samochodów zwiększył się o 0,2 procent.
Wydatki konsumpcyjne to jedna ze sfer amerykańskiej gospodarki, która w ostatnich miesiącach zdołała oprzeć się postępującemu spowolnieniu. Jednak wszystko to może ulec zmianie, ponieważ w sierpniu bezrobocie sięgnęło najwyższego poziomu od czterech lat.
Również w piątek uczestnicy rynku poznają dane o produkcji przemysłowej.
"Przemysł jest szczególnie ciekawy, gdyż to właśnie w nim skumulował się efekt recesji" - powiedział David Smith z Williams de Broe.
W czwartek w strefie euro opublikowane zostaną dane o wartości Produktu Krajowego Brutto (PKB) w drugim kwartale. Zdaniem analityków PKB wzrósł o 0,2 procent licząc kwartał do kwartału i o 1,9 procent rok do roku.
Dane o wzroście gospodarczym w Francji zostaną opublikowane we wtorek. Zdaniem analityków PKB spadł do 2,4 procent z 2,9 procent w pierwszym kwartale.
W natępnym tygodniu opublikowane zostaną również dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech za lipiec. Zdaniem analityków sprzedaż wzrosła o 0,1 procent licząc miesiąc do miesiąca.
((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))