W Szanghaju kupno mieszkania jest jak wygrana na loterii

opublikowano: 25-04-2018, 08:37
aktualizacja: 25-04-2018, 08:39

Wprowadzona przez władze Szanghaju kontrola cen spowodowała, że nowe mieszkania są relatywnie tanie i można na nich błyskawicznie zarobić, ale aby je kupić trzeba mieć bardzo dużo szczęścia.

Lu Wenxi, analityk oddziału Centaline Property w Szanghaju zwraca uwagę, że oferowane obecnie w mieście nowe mieszkania z powodu kontroli cen, mającej zapobiegać pompowaniu bańki spekulacyjnej, są wyceniane dużo taniej niż oczekuje rynek, a w niektórych przypadkach są tańsze niż znajdujące się w okolicy mieszkania dostępne na rynku wtórnym.

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

- Dlatego przeważa odczucie, że kupno mieszkania jest jak wygrana na loterii – powiedział.

Na przykład 437 mieszkania z projektu Qiantan Ocean One w regulowanym przez władze obszarze Qiantan wyceniane były po 75-95 tys. juanów (41-52 tys. zł) za metr kwadratowy. Chętnych na nie było ponad 3,1 tys. osób pomimo tego, że aby uczestniczyć w loterii mającej wyłonić nabywców trzeba było wpłacić 1 mln juanów (543 tys. zł) i dowieść, że posiada się 2,85 mln juanów (1,55 mln zł) na depozycie w banku. Zwycięzców loterii ogłoszono w poniedziałek.

Daniel Yao, szef analizy w JLL szacuje, że gdyby nie było kontroli cen, mieszkania w Qiantan kosztowałyby po ok. 120 tys. juanów (65,55 tys. zł) za metr kwadratowy.
Ta różnica powoduje, że mieszkania są łatwym źródłem zarobku dla tych, którzy mieli szczęście i zostali wylosowani na loterii oraz chcą je szybko sprzedać. Broker nieruchomości, który chciał pozostać anonimowy powiedział, że dwóch jego klientów zarobiło w ten sposób spore pieniądze. Jeden z nich ujawnił, że dzięki odsprzedaży zyskał szybko 2 mln juanów (1,09 mln zł). Nie brak jednak głosów, że szukanie szybkiego zysku to najgorsze rozwiązanie, bo wartość mieszkań będzie szybko rosła w miarę upływu czasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W Szanghaju kupno mieszkania jest jak wygrana na loterii