W USA spadki po raporcie Blixa, DJI poniżej 8.000

opublikowano: 28-01-2003, 07:36

NOWY JORK (Reuters) - Poniedziałkowe notowania na Wall Street zakończyły się spadkami, a indeks Dow Jones po raz pierwszy od połowy października ubiegłego roku zamknął się poniżej granicy 8.000 punktów. Inwestorzy zignorowali optymistyczne dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym i skupili się na zagrożeniu wojną w Iraku.

Na osiem ostatnich sesji siedem skończyło się na minusie. Nastroje na rynku są złe z powodu obaw przed wojną i jej ewentualnymi konsekwencjami dla rozchwianej gospodarki. W poniedziałek obaw tych nie rozwiał szef oenzetowskich inspektorów rozbrojeniowych Hans Blix, który powiedział, że Irak "nie zaakceptował szczerze żądań rozbrojenia".

We wtorek coroczny raport o stanie państwa przedstawi prezydent USA George W. Bush. Analitycy spodziewają się, że będzie się w nim starał zbudować poparcie dla ewentualnej interwencji zbrojnej w Iraku, zarówno na arenie międzynarodowej jak i wśród własnych obywateli.

"Aż do przemówienia prezydenta rynek będzie spadał" - powiedział Alan Ackerman, analityk spółki Fahnestock & Co.

Długo oczekiwany raport Blixa nie uspokoił rynków finansowych. Indeksy giełdowe na całym świecie traciły na wartości, słabł dolar, natomiast złoto, uważane za najbezpieczniejszą w niepewnych czasach lokatę kapitału, było najdroższe od ponad sześciu lat.

"To wszystko przez wojnę, obawy przed wojną. Indeks strachu idzie ramię w ramie z cenami złota" - powiedział Peter Cardillo, główny analityk w spółce Global Partners Securities.

Blix, którego ludzie przez dwa miesiące szukali w Iraku dowodów na ukrywanie przez Irak broni masowej zagłady powiedział, że Irak wprawdzie współpracował z inspektorami udostępniając im obiekty które chcieli skontrolować, ale że jego deklaracja w sprawie stanu uzbrojenia zawiera istotne luki.

Akcje wzrosły na krótko po otwarciu sesji kiedy to Departament Handlu podał, że sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w USA w grudniu o 5,2 procent, a rok 2002 okazał się pod tym względem rekordowy. W Europie podobny efekt przyniosła pogłoska, że iracki przywódca Saddam Hussein rozważa opuszczenie kraju.

Indeks Dow Jones stracił 1,74 procent i spadł do 7.989,56 punktu. Ostatni raz indeks amerykańskich blue-chipów zamknął się poniżej granicy 8.000 punktów 15 października 2002 roku. Wczoraj wzrosły jedynie dwie spośród 30 spółek wchodzących w skład tego indeksu.

Nasdaq Composite spadł o 1,26 procent i zamknął się na poziomie 1.325,27 punktu.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA spadki po raporcie Blixa, DJI poniżej 8.000