W Wietnamie może zabraknąć 500 tys. ton wieprzowiny

opublikowano: 09-09-2019, 11:26

Z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) Wietnamowi grozi niedobór 500 tys. ton wieprzowiny w okresie do Księżycowego Nowego Roku w styczniu, alarmuje Ipsos Business Consulting.

- Zapas wieprzowiny jest coraz mniejszy – powiedział Nguyen Tat Thang, sekretarz generalny stowarzyszenia hodowców trzody. – Import wieprzowiny wzrósł 5-, 7-krotnie w pierwszym półroczu i będzie rósł jeszcze bardziej do końca roku – dodał.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Nie wiadomo, czy producenci wieprzowiny z innych dużych rynków, jak USA i Europa, będą w stanie zaspokoić brakującą podaż, której wartość szacuje się na ok. 1,3 mld USD, podkreśla Phong Quach, szef Ipsos Business Consulting w Wietnamie. Zwrócił uwagę, że Wietnamczycy preferują świeże mięso, tymczasem zdecydowana większość importowanego jest mrożona. Do tego brak odpowiedniej infrastruktury do przechowywania i dystrybucji importowanego mięsa. Eksperci uważają, że pierwsze poważne oznaki niedoboru wieprzowiny Wietnamczycy mogą odczuć pod koniec października.

Ok. 70 proc. mięsa skonsumowanego w ubiegłym roku w Wietnamie, to wieprzowina.
Od pierwszych doniesień o ASF w Wietnamie na początku lutego przeprowadzono w kraju ubój 5 mln świń, czyli ok. 20 proc. pogłowia. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy