Czytasz dzięki

W XTB jedno ryzyko mniej

opublikowano: 10-05-2020, 22:00

Podaż akcji przez Enterprise Investors była tylko jednym z czynników ryzyka dla kursu brokera foreksowego.

Fundusz private equity w akcjonariacie spółki giełdowej zawsze stanowi kotwicę jej kursu. Wiadomo bowiem, że niezależnie od tego, jak dobrze by spółce szło, po kilku latach zechce sprzedać swoje akcje. Tak też się stało z walorami X-Trade Brokers DM (XTB), jakie posiadał Enterprise Investors. 6 maja 2020 r. fundusz sprzedał w transakcjach pakietowych 16,9 proc. akcji, a kilka dni wcześniej ponad 2 proc., czyli w sumie wszystkie, jakie posiadał. Po przekazaniu tej wiadomości kurs wrócił do poziomu, jaki osiągnął po przekazaniu wstępnych wyników XTB za pierwszy kwartał. Były one rekordowe (zysk netto wyniósł 176 mln zł).

— Krótkoterminowo wyjście z akcjonariatu Enterprise Investors zmniejsza nawis podażowy, ale w dłuższym okresie ważne będą wyniki XTB. W kolejnych kwartałach mogą nie być tak dobre jak w pierwszym. Interwencja produktowa nadzoru na rynku forex sprawia, że część klientów będzie dłużej utrzymywała pozycje. XTB zarabia zaś, gdy klienci zamykają pozycje. W pierwszym kwartale sprzyjała mu też podwyższona zmienność. Po wynikach kurs silnie zwyżkował, ale Enterprise Investors sprzedało akcje po 6 zł, a więc z wyraźnym dyskontem — zwraca uwagę Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego Noble Securities.

Enterprise Investors zainwestował w XTB w 2010 r., płacąc po 10 zł za akcję (w sumie 224 mln zł). Przez ten czas zainkasował dywidendy (według szacunków „PB” co najmniej 55 mln zł brutto). W 2016 r. XTB zadebiutowało na GPW, a akcje w IPO sprzedawano po 11,5 zł. Notowania szybko jednak zeszły poniżej ceny z oferty publicznej, a przez długi czas akcje można było kupić po 3-5 zł. Dopiero w ostatnich dniach zaczęły gwałtownie drożeć w oczekiwaniu na wyniki za pierwszy kwartał.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane