Wagenknecht: przyszłość Merkel związana z losem Deutsche Banku

opublikowano: 28-09-2016, 16:16

Jakiekolwiek rozwiązanie problemów Deutsche Banku finansowane z pieniędzy podatników przypieczętuje upadek kanclerz Angeli Merkel, ostrzega Sahra Wagenknecht, liderka największej niemieckiej parlamentarnej partii opozycyjnej.

Wagenknecht stoi na czele antykapitalistycznej partii Lewica. Jej zdaniem, ratowanie banku na rok przed wyborami parlamentarmymi we wrześniu 2017 roku wraz z niepopularną polityką migracyjną może zakończyć karierę polityczną Angeli Merkel.

Sahra Wagenknecht
Zobacz więcej

Sahra Wagenknecht vario images/FORUM

- Jeśli znów zmarnotrawi pieniądze podatników na pomoc upadającego banku, wówczas może przestać się martwić o ponowny wybór – powiedziała Wagenknecht. - To byłaby totalna katastrofa – dodał.  

Rząd Niemiec deklaruje, że nie zamierza pomagać Deutsche Bankowi, od którego amerykański Departament Sprawiedliwości chce 14 mld USD tytułem ugody w sprawie tzw. toksycznych instrumentów, które doprowadziły do kryzysu w 2008 roku.
Wagenknecht podkreśla, że prawdziwym testem deklaracji koalicji rządzącej w Niemczech będzie sytuacja, kiedy Deutsche Bank stanie przed koniecznością pozyskania dodatkowego kapitału.

- Trudno mi sobie wyobrazić, że koalicja naprawdę pozwoli na bankructwo i likwidację Deutsche Banku – powiedziała.

Była liderka komunistycznego skrzydła partii Lewica uważa, że Deutsche Bank, największy niemiecki kredytodawca, jest „zbyt duży by upaść”. Jej zdaniem, jego ratowanie może z powodów politycznych przybrać raczej postać niebezpośredniego finansowania przez państwo. Jedną z opcji, uważa Wagenknecht, jest fuzja Deutsche Banku i Commerzbanku, którego 15 proc. akcji wciąż ma państwo po tym jak ratowało go podczas kryzysu. W takim przypadku pomoc mogłaby mieć postać podwyższenia kapitału.   

Wagenknecht uważa, że część działalności Deutsche Banku jest „całkowicie bezużyteczna z punktu widzenia całej gospodarki”. Jej zdaniem, Niemcy nie potrzebują narodowego bankowego czempiona. Wagenknecht jest za tym, aby Deutsche Bank został podzielony i zredukowany do „solidnego biznesu kredytowego”.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Wagenknecht: przyszłość Merkel związana z losem Deutsche Banku