Wal-Mart Stores ukrywa gigantyczne aktywa w rajach podatkowych

opublikowano: 17-06-2015, 07:20

Największy na świecie detalista spożywczy, koncern Wal-Mart Stores posiada gigantyczne aktywa w rajach podatkowych, donosi Bloomberg. Amerykański potentat zgromadził poprzez sieć podmiotów zależnych na całym świecie środki o szacunkowej wartości ponad 76 mld USD.

Według najnowszych badań, Wal-Mart ma co najmniej 78 zagranicznych spółek zależnych i oddziałów, z czego ponad 30  zostało utworzonych od 2009 r. i o żadnym nie ma informacji w dokumentach złożonych u amerykańskiego nadzorcy rynkowego (SEC). Jak wynika z rocznego raportu spółki, operacje zagraniczne pozwoliły jej w ciągu minionych sześciu lat obniżyć podatek dochodowy o przynajmniej 3,5 mld USD. 

Badanie, przeprowadzone przez United Food & Commercial Workers International Union i opublikowane przez Americans for Tax Fairness, stwierdza, że 90 proc. aktywów zagranicznych Wal-Martu jest w posiadaniu spółek zależnych w Luksemburgu i Holandii, dwóch z najbardziej popularnych rajów podatkowych. Dla przykładu, oddziały w Luksemburgu, gdzie nota bene Wal-Mart nie posada żadnych placówek, odnotowały 1,3 mld UD zysku w latach 2010-13 od czego Wal-Mart zapłacił podatek mniejszy niż 1 proc. 

Tymczasem wszystkie markety spółki (około 3,5 tys.) w Chinach, Ameryce Środkowej, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii, Południowej Afryce i Chile, wydają się być „własnością” podmiotów zależnych z rajów podatkowych takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Curacao i Luksemburg. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wal-Mart Stores ukrywa gigantyczne aktywa w rajach podatkowych