Wall Street traci przed decyzją FOMC

opublikowano: 14-03-2017, 21:11

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach toczyła się przy przewadze strony podażowej.

Inwestorzy zachowywali daleko posuniętą ostrożność przed jutrzejszą decyzją władz monetarnych odnośnie poziomu stóp procentowych. Wpływ na słabe zachowanie rynku akcji miała też, szósta z rzędu przecena notowań ropy naftowej, która negatywnie przekładała się na wyceny spółek energetyczno-paliwowych.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

Zachowanie inwestorów sugeruje, że są oni pogodzeniu z podwyżką ceny pieniądza. Według szacunków traderów, szanse na podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych kształtują się na poziomie 90 proc. Do takiej decyzji może skłonić FOMC przyspieszenie inflacji i dobra sytuacja na rynku pracy.

Spośród danych makro jakie we wtorek trafiły na rynek trzeba wspomnieć o wyższym niż oczekiwano wzroście cen produkcji sprzedanej. W lutym w ujęciu miesięcznym wzrosły one o 0,3 proc. przy prognozie rzędu 0,1 proc. W porównaniu z lutym poprzedniego roku ceny rosły o 2,2 proc. Oczekiwano 1,9 proc.

Notowania ropy we wtorek opadły do trzymiesięcznego minimum po tym jak OPEC poinformował o wzroście światowych zapasów ropy i nieoczekiwanym wzroście produkcji u największego członka kartelu, Arabii Saudyjskiej.

Przecenie poddawało się wszystkie 11 głównych branż wchodzących w skład indeksu S&P500, przy czym najmocniej dostawało się walorom koncernów energetycznych.

Ostatecznie, na finiszu wtorkowej sesji indeks blue chipów Dow Jones IA spadła o 0,21 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 0,34 proc. zaś technologiczny Nasdaq tracił 0,32 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street traci przed decyzją FOMC