Waluty emerging markets zyskają kolejne 6 proc. (ANALIZA)

Waluty z rynków wschodzących definitywnie zakończyły bessę, jaka przez ich rynki przetoczyła się w latach 2014-2015, a to dobra wiadomość także dla złotego, wynika z analizy technicznej.

Na wykresie MSCI Emerging Markets Currency Index (MSCI EMCI), który między lipcem 2014 r. a styczniem 2016 r. stracił 16 proc., pojawiła się formacja odwróconej głowy z ramionami. Na początku sierpnia wskaźnik wybił się ponad linię szyi, a to sygnał zakończenia bessy w notowaniach walut z rynków wschodzących, do których zalicza się także złoty. Po tym jak indeks, w którym największą wagę mają waluty azjatyckie, zakończył ruch powrotny do przełamanego wsparcia, leżącego na wysokości 1536 punktów, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powrót do zwyżek.

Wynikający z wysokości formacji zasięg umocnienia indeksu sięga 1650 punktów, po tym jak od styczniowego dna odbił już o 10 proc. To oznacza, że indeks, za którego zachowanie w największym stopniu odpowiadają chiński juan, koreański won, dolar tajwański, indyjska rupia oraz południowoafrykański rand, ma jeszcze 6,2 proc. potencjału zwyżkowego. Tymczasem sygnałem, że ten scenariusz jest zagrożony, byłoby ponowne zejście poniżej pułapu 1536 punktów, czyli o więcej niż 1,1 proc. w porównaniu z notowaniami ze środy.

Tegoroczne odbicie w notowaniach walut z krajów emerging markets to skutek odwlekania przez Fed zaostrzenia polityki pieniężnej (z zaplanowanych na ten rok czterech podwyżek stóp procentowych do tej pory nie zdecydował się na żadną), odbicia na rynkach surowców, będących znaczącym towarem eksportowym krajów rozwijających, stabilizacji w gospodarce Chin oraz wyhamowania napływów kapitału na rynki dojrzałe.


Odwrócona głowa z ramionami, widoczna na wykresie MSCI Emerging Markets Currency Index. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

Od wyznaczenia styczniowego dna na MSCI EMCI najbardziej umocniły się rosyjski rubel (+30,3 proc.), brazylijski real (+25,7 proc.), oraz południowoafrykański rand (+22,1 proc.). 7,7-procentowe umocnienie złotego jest słabsze niż umocnienie indeksu, jednak i tak większe niż 17 spośród 24 walut rynków wschodzących monitorowanych przez Bloomberga.


Stopy zwrotu z walut krajów emerging markets od 20 stycznia, kiedy indeks MSCI EMCI zanotował dno. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane