Warszawa wyda 300 mln zł na walkę ze smogiem

opublikowano: 03-03-2019, 22:00

Stolica zapowiada większe wydatki na poprawę jakości powierza. Takiego budżetu jeszcze nie było.

Samorząd Warszawy nie ma na koncie wielu sukcesów dotyczących walki ze smogiem, ale chce to zmienić. Niezależnie od rządowego programu Czyste powietrze będzie z własnego budżetu wspierać wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w domach i mieszkaniach, przeciwdziałając tzw. niskiej emisji (uważanej za główne źródło zanieczyszczenia powietrza w miastach). W drodze jest uchwała, która zwiększy maksymalną kwotę pojedynczej dotacji celowej na wymianę starego pieca na węgiel (lub drewno) oraz na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Uchwała, która ma też uprościć procedury otrzymania dofinansowania, będzie głosowana na najbliższej sesji rady miasta. Na lokalny, czteroletni program walki ze smogiem samorząd zarezerwuje 300 mln zł — najwięcej w historii.

— Do 2021 r. planujemy likwidację wszystkich miejskich kopciuchów w domach komunalnych — powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, na ubiegłotogodniowej konferencji prasowej. Zadeklarował, że miasto będzie się starać o podłączenie jak największej liczby budynków do sieci ciepłowniczej. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, rozwiązaniem ma być gaz sieciowy. Urzędnicy zaczną od miejskich budynków.Zamierzają też więcej pieniędzy przeznaczyć na termomodernizację i wsparcie socjalne w celu przeciwdziałania tzw. ubóstwu energetycznemu, ale — mówi prezydent miasta — „przede wszystkim na walkę z samym smogiem”.

Pomysły miasta

Przede wszystkim jednak miasto chce walczyć ze smogiem.

— Prowadzimy wielopłaszczyznowe działania. Poza likwidacją kopciuchów postawimy na lepszą informację — będziemy badać stan powietrza. Kupimy nowe stacje pomiarowe, na które przetarg rozpiszemy w najbliższych tygodniach. Planujemy też wymianę taboru miejskiego na niskoemisyjny, a także zmianę zakresu zadań straży miejskiej, aby ściganie trucicieli było jednym z priorytetów. Będziemy angażować drony do walki ze smogiem, zresztą już to robimy — wymienia Rafał Trzaskowski.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Inne miasta robią to od dawna. Przoduje Kraków — od lat zachęca do wymiany starych pieców. Od ub. roku oprócz dotacji mieszkańcy mogą uzyskać bonusy pieniężne za utylizację starego pieca od huty AcelorMittal, która współpracuje z samorządem. W stolicy do zrobienia jest jeszcze dużo.

— Chcemy wyeliminować wszystkie piece na paliwa stałe w Warszawie. Jeśli chodzi o zasób komunalny, to jest ok. 1500 domów, a liczbę mieszkań indywidualnych szacujemy na 20 tys. Nadal liczymy — mówi Justyna Glusman, dyrektor-koordynatords. zrównoważonego rozwoju i zieleni m. st. Warszawy.

Do 2028 r., zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą w całym woj. mazowieckim, wszystkie kotły do ogrzewania mieszkań muszą spełniać wymogi klasy piątej.

Blade wyniki

— Miasto obiecało 300 mln zł na walkę ze smogiem w ciągu najbliższych czterech lat. To dużo, ale nie znamy szczegółowych celów, których realizację zakładają urzędnicy, a to kluczowe. W Warszawie jest co najmniej 18 tys. kopciuchów, czyli kotłów na węgiel. Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego daje czas na likwidację do końca 2022 r. To wymaga wymiany prawie 5 tys. kotłów rocznie. Dotychczas wymieniano ok. 300. Na tle mniejszego Krakowa stolica wypada blado. Tam od 2014 r. wymieniono już 24,5 tys. kopciuchów, a w najlepszym roku aż 7 tys. — komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Wiadomość o programie antysmogowym Warszawy ucieszy zapewne mieszkańców domów i mieszkań komunalnych.

— W niektórych dzielnicach Warszawy, głównie na Pradze Północ, mieszkania komunalne są w tragicznym stanie. Oprócz pieców i kotłów, które należałoby wymienić, jest jeszcze ogromna potrzeba termomodernizacji tych budynków — mówi Jan Popławski — rzecznik prasowy stowarzyszenia Miasto jest nasze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy