Warufakis: termin na porozumienie się z wierzycielami upływa 30 czerwca

PAP
opublikowano: 29-05-2015, 12:06

Termin na osiągnięcie porozumienia przez Grecję z jej wierzycielami upływa 30 czerwca, kiedy kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten, poinformował w piątek grecki minister finansów Janis Warufakis.

"Zgodnie z porozumieniem z 20 lutego między Atenami i wierzycielami plan pomocy dla kraju został przedłużony do 30 czerwca, a więc do tej daty trzeba osiągnąć zgodę" - powiedział minister w rozgłośni VimaFM.

Jednocześnie zapewnił, że umowa zostanie szybko zawarta. "Jesteśmy bliscy zakończenia negocjacji, do porozumienia dojdzie szybko" - ocenił dodając, że wszystkie strony zgadzają się co do "większości kwestii".

Warufakis po raz kolejny oskarżył euroland i MFW o to, że naciskają na Grecję, by prowadziła politykę oszczędności, która jest - jak to ujął - "katastrofalna dla greckiej gospodarki" i UE. Jak dodał, porozumienie będzie zawierało reformy w takich sferach jak "zatrudnienie, bezpieczeństwo socjalne i dług publiczny".

Od kilku dni rząd w Atenach powtarza, że porozumienie zostanie w końcu osiągnięte - pisze AFP. W czwartek rzecznik rządu Gabriel Sakellaridis powiedział, że władze mają nadzieję, iż do niedzieli zawrą z zagranicznymi kredytodawcami długo oczekiwaną umowę zapewniającą kontynuowanie pomocy finansowej.

Jednak mniejszy optymizm w tej sprawie - jak zauważa AFP - wyraziła tego dnia Komisja Europejska. "Jeszcze nie osiągnęliśmy porozumienia, pozostały kwestie do rozwiązania" - oświadczyła rzeczniczka KE ds. gospodarczych Annika Breidthardt.

Z kolei rzecznik MFW William Murray powiedział w Waszyngtonie, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z MFW, jeśli nie zapłaci należnej raty. Wkrótce potem szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała, że wyjście Grecji ze strefy euro "jest możliwe".

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w przyszłym miesiącu około 1,55 mld euro.

Janis Warufakis
Bloomberg
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane