Weidmann odpowiada Lagarde ws. krytyki niemieckich nadwyżek

opublikowano: 18-01-2018, 10:05

Jens Weidmann odniósł się do krytyki niemieckiego rachunku bieżącego i nadwyżek budżetowych przez dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, twierdząc, że podniesienie wydatków publicznych wyłącznie w celu rozwiązania tego problemu "prawdopodobnie będzie daremnym przedsięwzięciem", donosi Bloomberg.

Prezes Bundesbanku wyprzedzając wspólną konferencję obu instytucji, powiedział, że choć Niemcy potrzebują lepszych wydatków, to nie potrzebują zwiększać ich skali. Zamiast tego powinny dążyć do "przesunięcia wydatków publicznych z konsumpcji na inwestycje".

Jens Weidmann
Zobacz więcej

Jens Weidmann fot. Bloomberg

Lagarde, kilka godzin wcześniej opublikowała post na blogu, wzywając Niemcy do zwiększenia wydatków w celu przyspieszenia wzrostu i przygotowania się na koszty szybko starzejącego się społeczeństwa.

„Musimy zapytać, dlaczego niemieckie gospodarstwa domowe i firmy oszczędzają tak dużo i inwestują tak mało, i jakie rozwiązania polityczne mogłyby rozwiązać to napięcie" – napisała Lagarde. 

Choć Weidmann zgadza się, że reformy systemu emerytalnego i "ukierunkowane inwestycje w badania, edukację, a zwłaszcza infrastrukturę cyfrową" są konieczne, podkreślił, że nie ma potrzeby rozszerzania polityki fiskalnej.

Niemiecka gospodarka rosła w ubiegłym roku w najszybszym tempie od 2011 r. dzięki rekordowo niskiemu bezrobociu, silnemu globalnemu handlowi i ekspansywnej polityce pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Boom doprowadził do nadwyżki w budżecie federalnym rzędu 1,2 proc. produktu krajowego brutto, podczas gdy nadwyżka na rachunku bieżącym w ciągu 12 miesięcy do listopada 2017 r. wyniosła 262 mld EUR.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu