Weidmann: większe wydatki mogłyby przegrzać gospodarkę Niemiec

opublikowano: 16-10-2017, 14:17
aktualizacja: 16-10-2017, 14:20

Szef Bundesbanku, Jens Weidmann, odrzuca wezwania skierowanie do rządu Niemiec, aby zwiększył wydatki i zredukował nadwyżkę obrotów bieżących, pisze The Wall Street Jorunal.

Niemcy są od dawna krytykowane za to, że mają zbyt wysoką nadwyżkę obrotów bieżących, co odbywa się kosztem innych krajów. Obecnie sięga ona ok. 8 proc. PKB. Podczas wystąpienia w Waszyngtonie Weidmann przekonywał, że nadwyżka nie jest skutkiem protekcjonizmu, ani polityki „zrujnowania sąsiadów”. Szef Bundesbanku tłumaczył, że„starzejący się kraj” musi budować oszczędności. Weidmann wskazywał, że „żaden z krajów przemysłowych nie będzie rósł tak wolno przez następne dekady”, jak Niemcy. Wezwania do zwiększenia wydatków przez rząd Niemiec uznał za nietrafione. Zapewnił, że największa europejska gospodarka nie potrzebuje obecnie stymulacji.

Zobacz więcej

Jens Weidmann

Bloomberg

- Wprost przeciwnie, groziłoby jej przegrzanie – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu