Wejścia kapitałowe metodą na rozkwit

opublikowano: 15-07-2019, 22:00

Program BGK rozrusza start-upy w regionach. Sporym kapitałem i kontaktami biznesowymi wesprą je również fundusze inwestycyjne

Na spółki z krótkim stażem czeka wsparcie w regionalnych programach operacyjnych (RPO). Są to nie tylko dotacje, ale również wejścia kapitałowe. Mogą z nich korzystać także początkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero rozkręcają biznes i brakuje im pieniędzy na wdrażanie pomysłów. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) chce, aby w poszczególnych województwach działali silni inwestorzy, którzy wesprą młode firmy kontaktami biznesowymi i sporym kapitałem. Dzięki funduszom inwestycyjnym, z którymi podpisują umowy, początkujący przedsiębiorcy lepiej poznają potrzeby rynku i szybciej dopracują swoje produkty.

Przemysław Derwich, dyrektor biura w departamencie instrumentów
finansowych BGK, podkreśla, że fundusze inwestycyjne zapewniają młodym spółkom
branżowy know-how, merytoryczne wsparcie w podejmowaniu strategicznych decyzji
i pozyskiwaniu klientów
Zobacz więcej

ZALETY KOOPERACJI:

Przemysław Derwich, dyrektor biura w departamencie instrumentów finansowych BGK, podkreśla, że fundusze inwestycyjne zapewniają młodym spółkom branżowy know-how, merytoryczne wsparcie w podejmowaniu strategicznych decyzji i pozyskiwaniu klientów Fot. Marek Wiśniewski

Tego typu projekty prowadzone są już m.in. w województwie lubelskim. Spółka Netrix Ventures przeznaczyła na wsparcie MŚP 60 mln zł. Będzie lokowała kapitał w początkujące firmy w zamian za część udziałów. Netrix Ventures chce budować wehikuły inwestycyjne w formie alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI). Ich wspólnikami będą BGK, Netrix Ventures i inwestorzy prywatni. Dotychczas ASI zainwestowały w dwa start-upy. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła 3 mln zł.

Inwestor publiczny

W każdym województwie państwowy bank — jako inwestor publiczny — zapewnia wkład z pieniędzy RPO na poziomie 59-69 proc. wartości projektu. Natomiast inwestor prywatny powinien zagwarantować wsparcie w wysokości minimum 30 proc. BGK wdraża wspomniany instrument również w województwie podlaskim. Na rozwój działających w regionie start-upów czeka 14,6 mln zł. Pieniędzmi będzie dysponował krakowski fundusz Bitspiration Booster. Podobne przedsięwzięcia prowadzi spółka Dynamic Seed Fund. Na inwestycje w województwach warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim przeznaczy odpowiednio 13,49 mln zł i 26,44 mln zł. Natomiast na Pomorzu Zachodnim BGK podpisał umowę z Black Pearls, funduszem VC, który planuje wesprzeć tamtejsze młode spółki kwotą 19,1 mln zł.

— We wszystkich wspomnianych regionach trwają procesy rejestracyjne. Rozpoczęcieinwestycji kapitałowych planowane jest na trzeci kwartał. Natomiast w województwie pomorskim trwające obecnie postępowanie przetargowe wyłoni podmiot, który dopiero wdroży instrument kapitałowy — mówi Przemysław Derwich, dyrektor biura w departamencie instrumentów finansowych BGK.

Zasady współpracy

Jak w praktyce wygląda współpraca start- -upów z funduszami inwestycyjnymi? Z czego młodzi przedsiębiorcy muszą zrezygnować i co dzieje się po zakończeniu wspomnianej współpracy?

— Fundusze inwestycyjne zapewniają stałe źródło finansowania działalności start-upów poprzez przejęcie części udziałów w tych przedsiębiorstwach. Pieniądze wspomnianych funduszy umożliwią wdrożenie nowych, ulepszonych produktów i usług, a także dalszy rozwój młodych firm. Właściciele tych przedsiębiorstw zarządzają nimi sami, ale inwestorzy — poprzez nadzór właścicielski — zapewniają branżowe know-how, merytoryczne wsparcie w bieżących procesach, w podejmowaniu strategicznych decyzji, a także pomagają w pozyskaniu klientów na rynkach krajowych i zagranicznych — wyjaśnia Przemysław Derwich.

Tego typu inwestycje trwają maksymalnie 10 lat. Po ich zakończeniu przedstawiciele funduszu i start-upu podejmują decyzję o wyjściu ze spółki w formie optymalnej dla obu stron. Może to być tzw. wykup menedżerskiczy sprzedaż w drodze oferty publicznej. W grę wchodzi również znalezienie inwestora strategicznego lub branżowego.

Krok w dobrym kierunku

Tomasz Zalewski, menedżer w zespole ds. innowacji, ulg i dotacji w KPMG, przywołuje dane z ubiegłorocznego raportu European Private Equity Activity. Wynika z nich, że wartość europejskiego rynku inwestycji private equity poszybowała w górę do 80,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 7 proc. rok do roku.

— Rośnie udział funduszy w finansowaniu start-upów. To pokazuje, jak te podmioty są ze sobą powiązane. Wdrażanie instrumentów venture capital zarówno do europejskiego, jak i polskiego systemu pomocy publicznej to krok w dobrym kierunku. Program BGK z pewnością przyczyni się do rozwoju młodych spółek. Wszystko będzie jednak zależało od projektów i zgłaszających się pomysłodawców — ocenia Tomasz Zalewski.

Nie wyklucza, że w nowej perspektywie będzie więcej pieniędzy na ten cel. Jak podkreśla, ryzykowne projekty badawczo-rozwojowe prowadzone przez start-upy z małą zdolnością kredytową potrzebują solidnego zastrzyku kapitału. Tomasz Zalewski zwraca uwagę na rolę BGK w realizacji tego typu przedsięwzięć. Dlatego — jak zaznacza — oprócz klasycznych dotacji wejścia kapitałowe powinny być jednym z instrumentów wsparcia przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy