Wenezuela wycofuje banknoty o najwyższym nominale

opublikowano: 12-12-2016, 12:13

Od środy wycofane zostaną z obiegu wszystkie banknoty o nominale 100 boliwarów w celu walki z przestępczością i przemytem, ogłosił Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli.

Z danych banku centralnego wynika, że w obiegu jest ponad 6 mld banknotów o najwyższym nominale. Stanowią prawie połowę wyemitowanych pieniędzy. Wenezuelczycy będą mieli 10 dni od środy na wymianę banknotów na monety i nowe banknoty papierowe o wyższym nominale od 500 do 20 tys. boliwarów. 

Wenezuelski bolivar
Zobacz więcej

Wenezuelski bolivar Bloomberg

Maduro tłumaczył Wenezuelczykom, że gangi międzynarodowego gromadziły boliwary poza granicami kraju. Miała to być część „wojny gospodarczej” prowadzonej przeciwko jego rządowi. Prezydent oświadczył, że gangi zgromadziły ponad 300 mld boliwarów, głównie w banknotach o nominale 100 boliwarów. W kolumbijskich miastach Cucuta, Cartagena, Maicao i Buaramanga są magazyny wypełnione po brzegi banknotami o nominale 100 boliwarów, ogłosił Maduro. Jego zdaniem, takie wycofanie tych banknotów z obiegu zapobiegnie powrotowi ich do kraju i uniemożliwi gangom wymianę, czyniąc je bezwartościowymi.

W Wenezueli szaleje inflacja. W ubiegłym miesiącu ceny wzrosły o 55 proc., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2017 roku mogą wzrosnąć o 2000 proc. Gangi działające w Wenezueli korzystają ze spadku wartości boliwara. Przy cenie 2 centów amerykańskich za 100 boliwarów skupują wenezuelskie banknoty na czarnym rynku. Potem kupują za nie subsydiowane dobra w Wenezueli i następnie sprzedają je w Kolumbii.

Analitycy nie mają wątpliwości, że decyzja władz Wenezueli pogorszy jedynie sytuację zwykłych ludzi, którzy od niedawna mogą wypłacą jedynie ograniczoną ilość pieniędzy z bankomatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu