WGI: Kurs eurodolara powinien być stabilny w tym tygodniu

Marek Węgrzanowski
opublikowano: 05-07-2004, 17:03

W trakcie poniedziałkowej sesji na kurs USD/JPY wpływały przede wszystkim informacje z rynku japońskiego. Obchodzony w niedzielę w Stanach Zjednoczonych Dzień Niepodległości sprawił, że w poniedziałek na rynku zabrakło inwestorów amerykańskich. Podczas poniedziałkowej sesji jen osłabił się w stosunku do dolara. Kurs USD/JPY osiągnął poziom 109,17. Wpływ na osłabienie jena miały przede wszystkim spadki na tokijskiej giełdzie wywołane piątkowymi informacjami z rynku amerykańskiego oraz zawirowaniami politycznymi w Japonii. Publikowane przed niedzielnymi wyborami sondaże pokazały zmniejszające się poparcie dla rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP). Inwestorzy odczytują to jako zagrożenie dla reform premiera Junichiro Koizumiego, który jest dobrze postrzegany przez rynek. Indeks Nikkei spadł o 1,53 proc.

O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 108,98 jena.

Krótkoterminowa prognoza

W najbliższym czasie należy spodziewać się, że kurs USD/JPY pozostanie w okolicach 109. Istotne wsparcie występuje na poziomie 108,83.

Zgodnie z przewidywaniami, w związku ze świętem narodowym w Stanach Zjednoczonych, aktywność na rynku dolara była ograniczona. Analitycy wciąż dyskontują zeszłotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowane w piątek dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym nie spełniły oczekiwań inwestorów. Spodziewano się bowiem wzrostu liczby zatrudnionych na poziomie 250 tys., faktycznie liczba ta wyniosła 112 tys. Spowodowało to wzrost kursu EUR/USD na początku poniedziałkowej sesji do poziomu 1,2333 – najwyższego od miesiąca.

W ciągu dnia dolar powoli odrabiał straty w stosunku do wspólnej waluty. Do osłabienia euro przyczyniły się nie najlepsze dane dotyczące aktywności w sektorze usług, opublikowane przed południem. Wskaźnik PMI za czerwiec wyniósł 55,3 pkt, przy poziomie 55,8 pkt zanotowanym w maju. Spadek tego wskaźnika potwierdza inne sygnały dochodzące z rynku europejskiego, świadczące o powolnym wzroście gospodarczym połączonym z problemami dotyczącymi deficytów budżetowych w największych krajach strefy euro. Do tego należy dodać wpływ zeszłotygodniowej podwyżki podstawowej stopy procentowej w Stanach Zjednoczonych z 1 na 1,25 proc. Decyzja Fed zmniejszyła różnicę w oprocentowaniu lokat w dolarach w porównaniu do lokat w euro, co pozytywnie wpłynie na amerykańską walutę.

O godz. 15.45 jedno euro wyceniane było na 1,2292 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Na obecny tydzień nie zaplanowano publikacji ważnych danych makroekonomicznych, które mogłyby wpłynąć poważnie na kurs EUR/USD. Należy się spodziewać konsolidacji kursu w granicach przedziału 1,2250 – 1,2350.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: Kurs eurodolara powinien być stabilny w tym tygodniu