WGI: złoty jest najtańszy wobec euro od ponad trzech lat

Przemek Barankiewicz
10-03-2003, 15:58

RYNEK KRAJOWY

W trakcie poniedziałkowej sesji wartość naszej waluty znacznie spadła. Cena dolara wzrosła z 3,9150 do 3,9560. Do najwyższego poziomu od 18 listopada 1999 r., tj. do 4,3730 (z 4,3210) zwyżkowała również cena euro. Słaby sentyment złotego wynikający z napiętej sytuacji na rynku międzynarodowym, związanej ze sprawą Iraku, oraz z ostatnich zawirowań na krajowej scenie politycznej uległ dodatkowemu pogorszeniu po poniedziałkowej wypowiedzi Leszka Millera Powiedział on w „Sygnałach Dnia”, że zbliża się czas, kiedy należałoby dokonać niezbędnych zmian konstytucyjnych mających na celu likwidację kilku instytucji, m.in. Rady Polityki Pieniężnej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Inwestorzy pomimo uspokajającego tonu ekipy rządzącej zadają sobie pytanie, czy mniejszościowy rząd będzie w stanie sprawnie działać. Ich niepokój budzi także to, że program naprawy finansów publicznych Grzegorza Kołodki jest krytykowany już nie tylko przez ekonomistów, lecz także przez wiceministra gospodarki Jacka Piechotę. Rada Ministrów zajmie się tym programem na wtorkowym posiedzeniu. Atmosferę na rynku dodatkowo podgrzewają apele Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej o ustąpienie rządu.

O godz. 14.45 jeden dolar wyceniany był na 3,9535 złotego, a jedno euro na 4,3705 złotego (odchyl.– 2,90 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Atmosfera dla naszej waluty pozostaje nie najlepsza. Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie wartość złotego może jeszcze nieco spaść. Jego przecena nie powinna być już jednak znaczna.

Strategia

Wstrzymaj się z transakcjami na tych krosach

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY, EUR/JPY

W poniedziałek notowania amerykańskiej waluty do jena spadły. Kurs USD/JPY zniżkował z poziomu 117,13 do 116,45. Sentyment dla dolara pozostawał słaby przede wszystkim na skutek napiętej sytuacji w związku ze sprawą Iraku.

Wzrostu wartości waluty Japonii nie zdołały powstrzymać wypowiedzi wielu japońskich polityków. W poniedziałek to, że Ministerstwo Finansów jest przygotowane do podjęcia działań na rynku podkreślał szef biura międzynarodowego tego resortu Hiroshi Watanabe oraz rzecznik rządu Yasuo Fukuda. O tym, że rząd musi postanowić co robić w przypadku dalszej aprecjacji jena mówił również minister finansów Masajuro Shiokawa.

Jenowi we wzmocnieniu się nie przeszkodziło ani przeprowadzenie przez Koreę Północną prób z rakietą klasy ziemia-powietrze, ani też fakt spadku głównego indeksu tokijskiej giełdy Nikkei 225 do najniższego poziomu od 20 lat, tj. do 8042,26 pkt.

O godz. 14.45 jeden dolar wyceniany był na 116,45 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Spadki kursu USD/JPY w okolice poziomu 116,50 w dalszym ciągu stanowią dobrą okazję do zakupów dolarów. Ryzyko kolejnych interwencji na rynku znacznie rośnie.

Strategia

Kupuj dolary po 116,40/50

Stop loss 116,30 / Take profit 117,40/50

EUR/USD

Notowania wspólnej waluty do dolara w piątek wieczorem, po wystąpieniu Hansa Blixa przed Radą Bezpieczeństwa, spadły w okolice 1,0970. Kurs EUR/USD skończył tydzień w okolicy poziomu 1,1006. Szef inspektorów rozbrojeniowych podczas prezentacji raportu z inspekcji dostarczył argumentów zarówno zwolennikom zbrojnego rozwiązania problemu Iraku jak i tym, którzy opowiadają się za użyciem pokojowych środków. Amerykanie i Brytyjczycy wprowadzili poprawkę do opracowanego przez siebie projektu nowej rezolucji. Planują oni, aby głosowanie nad rezolucją obyło się na początku tego tygodnia, najprawdopodobniej we wtorek. Według niej Irak ma czas do 17 marca aby całkowicie dostosować się do wytycznych ONZ.

W poniedziałek kurs EUR/USD zwyżkował z poziomu 1,0006 do 1,1059. Uczestnicy rynku obawiają się, że atak na Irak może nastąpić nawet bez zgody Narodów Zjednoczonych. W niedzielę sekretarz stanu Collin Powell zapowiedział, że USA liczą na poparcie nowej rezolucji przez 9 lub 10 członków Rady Bezpieczeństwa. Tego samego dnia doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Condoleezza Rice podkreśliła jednak, że Stany Zjednoczone są gotowe do działań nawet w przypadku niezaakceptowania rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa.

O godz. 14.45 jedno euro wyceniane było na 1,1057 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Napięcie na rynku szkodzi dolarowi. Być może na jego fali kurs EUR/USD ponownie ostro ruszy do góry. Gdyby jednak jego atak na poziom 1,1067 się nie powiódł powinniśmy być świadkami konsolidacji w zakresie 1,0966 – 1,1067.

Strategia

Wstrzymaj się z transakcjami na tym krosie.

Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: złoty jest najtańszy wobec euro od ponad trzech lat