WGI: Zmiany w RN PKN Orlen są przygotowaniem do kolejnego etapu prywatyzacji

opublikowano: 05-08-2004, 15:55

PAP: Zmiany w radzie nadzorczej PKN Orlen przeprowadzone na czwartkowym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy można odbierać jako przygotowanie do kolejnego etapu prywatyzacji tej spółki - uważa analityk walutowy Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej, Marek Węgrzanowski.

W czwartek NWZA PKN Orlen wybrało Jacka Bartkiewicza na przewodniczącego rady nadzorczej spółki. W jej skład powołało też: Macieja Giereja i Raymondo Egginka, zgłoszonych przez Commercial Union OFE, prezesa Nafty Polskiej Krzysztofa Żyndula, zgłoszonego przez Naftę Polską, Małgorzatę Okońską-Zarembę, zgłoszoną przez Skarb Państwa oraz Piotra Osieckiego, zgłoszonego przez PZU.

Według Węgrzanowskiego zmiany w radzie nadzorczej PKN Orlen można traktować jako uporządkowanie struktury przed dalszą prywatyzacją.

"Istniało bowiem zagrożenie, że jeżeli dojdzie do konsolidacji z węgierskim Molem czy austriackim OMV, to Skarb Państwa może stracić wpływ na to, co się dzieje w największej polskiej spółce" - powiedział PAP Węgrzanowski.

Dodał, że o godz. 14.30 za jedną akcję płacono na giełdzie 30,60 zł, a w ciągu dnia 30,40 - 30,80 zł. "Nie były to znaczne ruchy. PKN zachowuje się lekko poniżej rynku. WIG 20 zwyżkuje o jakieś 0,87 proc., jednak ten wzrost wynika z opublikowania bardzo dobrych danych przez Agorę oraz KGHM" - powiedział.

Według niego, w dłuższej perspektywie można oczekiwać, iż kurs akcji PKN Orlen będzie rósł, jeżeli "nowi członkowie rady nadzorczej wykażą się merytorycznym przygotowaniem" - powiedział Węgrzanowski.

Dodał, że wybór do rady nadzorczej m.in. Małgorzaty Okońskiej-Zaremby korzystnie wpłynie na przyszłe notowania spółki.

"Wiceprzewodnicząca rady nadzorczej Małgorzata Okońska - Zaremba jest osobą, która orientuje się w sprawach gospodarczych. Nie jest osobą, która trafiła do rady nadzorczej dzięki jakimś dobrym kontaktom z premierem czy ministrem skarbu" - podkreślił.

Jego zdaniem pozytywnie o radzie nadzorczej PKN Orlen świadczy też wybór do niej Raymondo Egginka.

"W każdej radzie, w której zasiadał, mocno przestrzegał zasad nadzoru korporacyjnego. Można więc przypuszczać, że jego obecność w radzie nadzorczej będzie pozytywnie oddziaływać na spółkę" - ocenił Węgrzanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WGI: Zmiany w RN PKN Orlen są przygotowaniem do kolejnego etapu prywatyzacji