Wiceprezes PKP: wybraliśmy kolejne 150 dworców do modernizacji

PAP
opublikowano: 2020-02-11 08:32

PKP przygotowują się do realizacji drugiej edycji programu dworcowego, który obejmie 150 lokalizacji, w których dworce będą modernizowane albo powstaną nowe obiekty, tak zwane Innowacyjne Dworce Systemowe, poinformował PAP Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Obecnie jest realizowana pierwsza edycja Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niemu zmodernizowanych i zbudowanych od podstaw zostanie łącznie 189 dworców. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi około 1,6 mld zł. To największy w historii program przebudowy polskich dworców.

"Wybraliśmy już kolejnych 150 lokalizacji, w których zmodernizujemy istniejące obiekty dworcowe i wybudujemy nowe dworce" - powiedział PAP Antonowicz. Nie wykluczył, że PKP S.A. przedstawi szczegóły programu jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

"Będziemy także odbudowywać dworce, które mają walory zabytkowe i są objęte ochroną konserwatorską” - dodał.

Zdaniem Antonowicza druga edycja programu dworcowego może ruszyć wraz z nową unijną perspektywą budżetową.

"Uruchomienie drugiej części programu dworcowego uzależniamy jednak od otrzymania przez spółkę dodatkowych środków na ten cel” – zastrzegł wiceprezes PKP S.A.

Antonowicz przypomniał, że obecnie remonty i budowa nowych dworców jest finansowana przede wszystkim z funduszy unijnych, ale także z budżetu państwa oraz środków własnych PKP.

Podkreślił, że wszystkie zmodernizowane i nowe dworce będą audytowane pod względem przystosowania ich do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Obecnie PKP zarządzają siecią prawie 600 czynnych dworców i są jednym z największych zarządców nieruchomości w Polsce.