Wiceszef Fed: prawdopodobieństwo recesji nie jest wysokie

opublikowano: 04-10-2019, 06:49

Dopóki Fed może prowadzić właściwą politykę stóp procentowych, prawdopodobieństwo recesji nie jest wysokie, powiedział wiceszef banku centralnego USA Richard Clarida.

- Ryzyko recesji jest niskie przy właściwej polityce monetarnej – powiedział Clarida podczas imprezy zorganizowanej przez The Wall Street Journal.

Richard Clarida
Zobacz więcej

Richard Clarida fot. Bloomberg

Jego ocena obecnego stanu gospodarki nie jest zła pomimo ostatnich słabych danych makro. Podkreślił, że gospodarka jest w „dobrym miejscu”, a inflacja jest stabilna. Warunki finansowe także nie są restrykcyjne, a stopa oszczędności wzrosła do 8,1 proc. w sierpniu, co oznacza, że konsumenci mają „poduszkę łagodzącą”, pozwalającą przetrwać okres wolniejszego wzrostu.

Clarida nie dostarczył żadnych wskazówek co do możliwości obniżki stóp na posiedzeniu FOMC 29-30 października. W piątek rano rynek szacuje prawdopodobieństwo cięcia o 25 pkt. bazowych na 86 proc. W ubiegłym tygodniu oceniał je na 40 proc.

Clarida nie podzielał obaw dotyczących gospodarki USA zwracając uwagę, że globalne spowolnienie widoczne jest już od ponad roku. Podkreślił, że Fed uwzględnił już jakiś czas temu, że amerykański przemysł będzie odczuwał jego skutki. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA