Więcej ekonomistów oczekuje cięcia stóp w Szwajcarii

opublikowano: 13-08-2019, 15:00

Coraz więcej ekonomistów jest przekonanych, że aby skutecznie zahamować aprecjację franka bank centralny Szwajcarii oprócz interwencji na rynku walutowym będzie musiał dokonać cięcia benchmarkowej stopy procentowej.

Ostatni wzrost depozytów na żądanie sugeruje, że bank centralny Szwajcarii interweniował na rynku walutowym w celu hamowania umocnienia franka. Coraz więcej ekonomistów jest przekonanych, że zdecyduje się on na bardziej agresywny ruch. 5 z 17 ekonomistów pytanych przez Bloomberga w comiesięcznym badaniu spodziewa się cięcia benchmarkowej stopy w tym kwartale. W lipcu przekonany był o tym tylko jeden. Obniżki stopy, wynoszącej obecnie minus 0,75 proc., spodziewają się m.in. UBS Group, Raiffeisen Bank International i Bank J. Safra Sarasin. Kolejne posiedzenie władz banku centralnego Szwajcarii, poświęcone polityce monetarnej, odbędzie się 19 września. W przeszłości wielokrotnie podejmował on jednak decyzje poza planowanymi spotkaniami. Ostatni raz decyzja zapadła na planowanym posiedzeniu w 2009 roku.  

Franki
Zobacz więcej

Franki Bloomberg

Frank stał się najmocniejszy wobec euro od dwóch lat, m.in. w związku z sygnalizowanymi przez Europejski Bank Centralny działaniami stymulacyjnymi, a także wzroście awersji do ryzyka z powodu eskalacji wojny handlowej i wydarzeń geopolitycznych. We wtorek notowany był po 1,08561 za euro, czyli blisko dwuletniego maksimum.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy