Wielka Brytania wykłada 700 mln GBP na nową elektrownię jądrową

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 01-09-2022, 18:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjski rząd zamierza przeznaczyć 700 mln GBP na udział w projekcie elektrowni jądrowej Sizewell C, który tworzony jest przez francuskiego giganta, koncern Electricite de France (EdF), informuje Bloomberg.

Elektrownia jądrowa Sizewell B, której operatorem w Wielkiej Brytanii jest koncern EdF
Elektrownia jądrowa Sizewell B, której operatorem w Wielkiej Brytanii jest koncern EdF
Chris Ratcliffe/Bloomberg

Środki na inwestycję ze strony państwa brytyjskiego pochodzić mają z funduszu o wartości 1,7 mld GBP, który został stworzony na finansowanie nowych projektów jądrowych w Wielkiej Brytanii. Londyn szacuje, że jego udział w inwestycji EdF może sięgnąć 20 proc. Zapowiedziana kwota 700 mln GBP wygląda jednak bardzo skromnie przy wartości całego projektu, która szacowana jest na co najmniej 20 mld GBP.

Wielka Brytania chce by do 2050 r. potrojona została obecna moc elektrowni jądrowych, choć to dopiero druga elektrownia tego typu jaka uzyskuje aprobatę rządu od trzech dekad. Inwestycja o mocy 3,2 GW ma zasilać w prąd 6 mln domów przez kolejne 60 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane