Wielki test dla planów Orlenu

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Otoczenie makroekonomiczne jest świetne dla biznesu rafineryjnego — oceniają analitycy na trzy tygodnie przed kluczowymi głosowaniami w Orlenie i Lotosie. Czy parytet wymiany akcji przejdzie?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie wyniki głosowań w Lotosie i Orlenie przewidują analitycy
  • gdzie widzą ryzyko
  • akcjonariusze której spółki mają szansę na dodatkową premię

Wielki test dla planów Orlenu

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Otoczenie makroekonomiczne jest świetne dla biznesu rafineryjnego — oceniają analitycy na trzy tygodnie przed kluczowymi głosowaniami w Orlenie i Lotosie. Czy parytet wymiany akcji przejdzie?

1:1,075

Taki parytet wymiany akcji Lotosu na akcje Orlenu proponuje Orlen i skarb państwa. To oznacza, że za jedną akcję Lotosu akcjonariusz gdańskiej firmy ma dostać 1,075 akcji Orlenu.

20 i 21 lipca to daty walnych zgromadzeń akcjonariuszy Lotosu i PKN Orlen, na których głosowane będą decyzje kluczowe dla realizacji paliwowej megatransakcji. Teraz trwają intensywne spotkania Orlenu z instytucjami finansowymi, w Polsce i za granicą.

Przychylność instytucji jest potrzebna, skoro w Lotosie wymagana większość głosów to 80 proc., a w Orlenie dwie trzecie. Jednocześnie w Lotosie skarb państwa ma 53 proc., a w Orlenie 27 proc. Znaczące pakiety akcji mają m.in. OFE Nationale-Nederlanden i OFE Aviva Santander.

Zachęcam:
Zachęcam:
Zarząd Orlenu, którym kieruje Daniel Obajtek, jest w trakcie spotkań z polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Zachęca do głosowania za przejęciem Lotosu przez Orlen. Czy zachęcił — okaże się za trzy tygodnie.
Marek Wiśniewski

Rynek gra na powodzenie

Zdaniem Michała Kozaka, analityka domu maklerskiego Trigon, notowania obu paliwowych firm wskazują, że rynek spodziewa się głosowań „za”.

— Kurs Lotosu — już po odcięciu warunkowej dywidendy — w stosunku do kursu Orlenu odzwierciedla zaproponowany parytet wymiany akcji. Można wnioskować, że rynek rozgrywa powodzenie transakcji — uważa Michał Kozak.

Pewności mieć jednak nie można.

— Otoczenie makroekonomiczne jest obecnie świetne dla biznesu rafineryjnego. Nie można wykluczyć, że część akcjonariuszy Lotosu będzie oczekiwała większej premii za akcje ze względu na perspektywę nadzwyczajnie wysokich wyników w rafinacji w tym i być może w przyszłym roku. Z drugiej strony część akcjonariuszy Orlenu może być niechętna planowanej sprzedaży Saudi Aramco udziałów w rafinerii Lotosu po wynegocjowanej cenie, ponieważ otoczenie w sektorze istotnie się poprawiło od czasu zawartych umów —podkreśla Michał Kozak.

Ekstremalnie dobre rafinerie

Niepewność dostrzega też Łukasz Prokopiuk, analityk domu maklerskiego BOŚ. Tym większą, że nie ma więcej informacji na temat umów zawartych przez Orlen z partnerami. Przypomnijmy: Orlen dostał od KE zgodę na przejęcie Lotosu pod warunkiem, że sprzeda 30 proc rafinerii, większość stacji Lotosu oraz część aktywów logistycznych. Nabywcami, czyli partnerami, będą odpowiednio: Saudi Aramco, MOL i Unimot. W zeszłym tygodniu KE ostatecznie zatwierdziła te umowy.

— To, że nie ujawniono nowych, dodatkowych ich szczegółów, np. dotyczących dostaw ropy od Saudi Aramco, tylko podtrzymuje moją negatywną opinię dotyczącą całej transakcji i z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych, i z punktu widzenia państwa — podkreśla Łukasz Prokopiuk.

Podobnie jak Michał Kozak zwraca uwagę na ekstremalnie dobre warunki makroekonomiczne dla rafinerii. Prognozuje, że tylko w II kw. cały biznes rafineryjny Lotosu osiągnie około 3,3 mld zł EBITDA, co zestawia z tylko około 2,2 mld zł, które Saudi Aramco zapłaci za udziały w rafinerii i w spółce zajmującej się handlem hurtowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.