Wietnam, jako pierwszy w Azji, obniża stopy procentowe

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-03-2023, 08:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wietnamska gospodarka, jedna z najdynamiczniej rozwijających się w Azji uzyskała kolejne wsparcie ze strony tamtejszego banku centralnego. Instytucja obniżyła stopy procentowe dając poważny impuls pożyczkodawcom, informuje Bloomberg.

Wietnam, jeden ze straganów w Pleiku
Wietnam, jeden ze straganów w Pleiku
Maika Elan/Bloomberg

Krajowy Bank Wietnamu zredukował w środę (15.03) kluczową dyskontową stopę procentową o 100 punktów bazowych do poziomu 3,5 proc. W takiej samej skali obniżona została stopa oprocentowania kredytów jednodniowych na rynku międzybankowym, która zeszła do 6 proc. Z kolei pułap oprocentowania kredytów krótkoterminowych w niektórych sektorach obniżony został z 5,5 do 5 proc.

Łagodzenie stanowiska

Środowa decyzja to odwrócenie realizowanego w zeszłym roku zacieśniania polityki pieniężnej w obliczu rosnącej inflacji. Jej wyraźne spowolnienie umożliwiło złagodzenie podejścia banku centralnego. Wietnam jest tym samym pierwszym krajem w Azji, który przestawił się na „gołębią” politykę monetarną. Bank centralny podkreślił, że przedkłada rozwój nad inflację.

W lutym wzrost cen wyhamował do 4,31 proc. w ujęciu rocznym i był to pierwszy spadek dynamiki od sześciu miesięcy.

Poważne wyzwania

Wietnamski bank centralny, który w zeszłym roku dwukrotnie podniósł stopy procentowe , przyznał jednak, że podczas gdy inflacja znalazła się ponownie pod kontrolą, gospodarka kraju boryka się z wieloma trudnościami. Chodzi przede wszystkim o spowolnienie globalnego popytu uderzające w nastawioną na eksport gospodarkę. Kolejnym problemem jest niski popyt konsumencki, a nowa akcja kredytowa wsparta niższym oprocentowaniem ma pozwolić na jego zdecydowane odbicie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane