Williams: Fed na razie rozwiązał problem na rynku międzybankowym, ale...

opublikowano: 23-09-2019, 19:27

John Williams, szef nowojorskiego oddziału Banku Rezerw Federalnych (Fed) stwierdził, że bank centralny zareagował szybko w zeszłym tygodniu na rynku pożyczek overnight i wydaje się, że na razie problem został rozwiązany.

Ostrzegł jednak, że rynki pożyczek krótkoterminowych borykać się będą z kolejnym kryzysem, choć w perspektywie kilku lat, jeśli banki nie przygotują się na wycofanie stopy międzybankowej LIBOR. Jest ona wykorzystywana jako międzynarodowy punkt odniesienia dla pożyczek jednodniowych.

John Williams, szef Fed z Nowego Jorku
fot. Bloomberg

Williams powiedział też, że pod koniec kwartału (30 września) mogą wystąpić dalsze zakłócenia i że Fed nadal monitoruje potrzebę zwiększenia rezerw w systemie.

Na ostatnie zakłócenia urzędnicy Fed zareagowali serią operacji, które wstrzyknęły dodatkowe środki na rynki kapitałowe, a w piątek ogłosili, że program będzie kontynuowany do 10 października. Fed ogłosił również obniżkę stopy funduszy o 25 punktów bazowych w minioną środę wraz z obniżeniem o 30 punktów bazowych odsetek od nadwyżek rezerw bankowych.

Zdaniem Williamsa, na rynku repo spodziewano się problemów z powodu połączenia czynników, które zmniejszyłyby płynność, w tym płatności podatku od osób prawnych i rozliczenia aukcji skarbowych.

Przyznał jednak, że problemy były gorsze niż się spodziewano, czego kulminacją był gwałtowny wzrost we wtorek rano, w którym stopy repo osiągnęły poziom 10 proc., ponieważ „stało się jasne, że sytuacja ta utrzymywała się i może stać się bardziej dotkliwa”.

To przypomina nam wszystkim o znaczeniu dobrze funkcjonujących rynków i o zasadniczej roli, jaką Rezerwa Federalna odgrywa w dostarczaniu płynności do systemu, gdy rynki są w stresie  - powiedział Williams.

Nie jest jednak optymistycznie nastawiony co do wygaśnięcia stopy oprocentowania kredytu w Londynie, która zostanie zamknięta 1 stycznia 2022 r.

W jego opinii. zbyt wiele banków albo ignoruje przejście, albo ma nadzieję, że LIBOR zostanie przedłużony. Takie podejście jest niebezpieczne – uważa Williams.

Wdrożenie będzie skomplikowane: kontrakty finansowe wymagają kontroli, operacji należy poddać ocenie, a technologię należy zaktualizować” - powiedział. Prace obejmują wiele jurysdykcji i wiele klas aktywów i będą wymagały zmian od sposobu prowadzenia działalności do budowy systemów. Te rzeczy wymagają czasu, a czas ucieka.

Kontrakty odnoszące się do transakcji LIBOR w dolarach amerykańskich mają wartość nominalną 200 bilionów dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane