Właściciel Huty Częstochowa zainteresowany polskimi stoczniami

(Marek Druś)
opublikowano: 30-11-2006, 13:28

Związek Przemysłu Donbasu podtrzymał zainteresowanie kupem polskich stoczni, szczególnie Stocznią Gdańską.

Korporacja ISD (Związek Przemysłu Donbasu) - właściciel Huty Częstochowa - nadal jest zainteresowana zakupem polskich stoczni, szczególnie Stocznią Gdańską - poinformował w czwartek Oleksandr Pylypenko, przewodniczący rady nadzorczej ISD Polska.

"Od początku, gdy tylko braliśmy udział w przetargu na Hutę Częstochowa mówiliśmy, że jesteśmy zainteresowani polskimi stoczniami. Nadal podtrzymujemy to zainteresowanie" - powiedział Pylypenko na konferencji prasowej, podsumowującej pierwszy rok w Hucie Częstochowa po objęciu przez ISD.

Pilnej prywatyzacji polskich stoczni domagają się związkowcy ze stoczniowej "Solidarności". Dlatego we wtorek ogłosili pogotowie protestacyjne w całej branży stoczniowej.

Związkowcy chcą realizacji strategii wobec sektora okrętowego, przyjętej 31 sierpnia br. przez rząd. Jej głównym celem jest prywatyzacja tej branży. W strategii zapisano także, że do czasu pozyskania inwestorów, Skarb Państwa udzieli wsparcia stoczniom.

Pylypenko zwrócił uwagę, że w sytuacji, gdy popyt na statki jest bardzo duży, polskie stocznie i cała branża znajdują się "trochę na uboczu" i przegrywają z konkurencją m.in. z Wietnamu i Chin.

"Podobny błąd zrobiła kiedyś Ukraina. Przez to straciliśmy tę branżę, a dzisiaj próby uratowania ukraińskich stoczni już nie mają sensu. Obawiam się, że podobny los może spotkać polskie stocznie" - ocenił.

Zdaniem Pylypenki, najwyższy czas, aby "zrobić coś w rodzaju okrągłego stołu, w którym uczestniczyliby specjaliści i ludzie z branży, którzy mogą pomóc w znalezieniu prawidłowego rozwiązania tego problemu".

"Chętnie będziemy brali w tym udział i przedstawimy model, jaki naszym zdaniem jest właściwy. Trzeba pilnie podejmować rozmowy na ten temat, żeby nie tracić czasu. Dzisiaj w Warszawie będzie zebranie akcjonariuszy ISD i na pewno będziemy rozmawiać na ten temat" - dodał.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Prezes ISD Konstanty Litwinow powiedział na konferencji, że ISD analizuje sytuację finansową i zobowiązania Stoczni Gdynia. "Kwestia podejścia do każdej stoczni jest inna, a my mamy rozwiązania na każdą. Potwierdzamy zainteresowanie objęcia udziałów, czyli zarządzania, ale potrzebny jest dialog" - podkreślił Litwinow.

Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego NSZZ "Solidarność"- ogłaszając pogotowie strajkowe - podkreśliła m.in., że od chwili przyjęcia rządowej strategii wobec sektora okrętowego Stocznia Gdynia nie otrzymała 79 mln zł zadeklarowanych pożyczek, a rozdzielenie Stoczni Gdynia i Stoczni Gdańskiej, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nastąpiło w trybie bezgotówkowym.

Komisja Europejska (KE) na początku września otrzymała plany restrukturyzacyjne polskich stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin. Kilka dni wcześniej do Brukseli dotarła 30-stronicowa strategia dla polskiego przemysłu stoczniowego, przyjęta przez Radę Ministrów. KE ostrzegała, że w przypadku braku nowych programów restrukturyzacji, które potwierdzą rentowność stoczni, będzie musiała odmówić pomocy publicznej dla nich.

KE od roku domagała się od Polski przesłania planów restrukturyzacji oraz informacji o potencjalnych inwestorach. To warunek udzielenia zgody na pomoc, która może zadecydować o przetrwaniu zakładów. KE zgodzi się na nią wtedy, gdy będzie jej towarzyszył wiarygodny plan restrukturyzacji, który przyniesie trwałe skutki ekonomiczne i będzie pewne, że stocznie w przyszłości nie będą potrzebowały dalszej pomocy.

(PAP) 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane