"Własna waluta ratuje Islandię. Grecja nie ma tak dobrze"

WST, Bloomberg
opublikowano: 03-05-2010, 08:50

„Dzięki m.in. posiadaniu własnej waluty, sytuacja Islandii była i jest zdecydowanie lepsza niż Grecji” – ocenił Steingrimur Sigfusson, islandzki minister finansów.

„Boże, nie chciałbym być na ich miejscu” – dodał minister w wywiadzie dla mediów.

„Sytuacja Grecji różni się zdecydowanie od naszej w okresie kryzysu. Hellada ma euro. Możemy więc zastanawiać się czy do dobre dla nich czy raczej im szkodzi” – mówi Sigfusson.

Kryzys na Islandii, która była pierwszym krajem dotkliwie poszkodowanym w wyniku światowej recesji, stając przed widmem bankructwa, wybuchł pod koniec 2008 r. Upadły wtedy trzy największe banki, co doprowadziło do panicznej wyprzedaży islandzkiej korony, która została zdeprecjonowana względem euro o 80 proc.

Skuteczne zarządzanie kursem lokalnej waluty pozwolił jednak gospodarce na odreagowanie i w czwartym kwartale 2009 r. odnotowano już 3,3 proc. wzrost PKB względem poprzedniego kwartału. Sytuacja pozostaje jednak trudna.

„W przypadku Grecji nie będzie to tak łatwe, gdyż nie ma ona swojej waluty. Jest zależna od tego co zaoferują jej inne kraje strefy euro” – dodaje minister.

Według szacunków banku centralnego w 2009 r. gospodarka Islandii skurczyła się o 6,5 proc. zaś w roku bieżącym ma odnotować jeszcze 3,4 proc. spadek. Kraj zgodził się w minionym roku wypłacić Wielkiej Brytanii i Holandii około 5,3 mld USD w celu pokrycia depozytów jakie zagraniczni inwestorzy posiadali w islandzkich upadłych bankach. To odpowiednik 45 proc. PKB z ostatniego roku i około 16,4 tys. USD na każdego Islandczyka.

Według agencji ratingowej Moody’s Investors Service, wliczając obligacje wyemitowane przez upadły Icesave dla Brytyjczyków i Holendrów, zadłużenie Islandii sięgnie około 160 proc. PKB w przyszłym roku, zanim gwałtownie spadnie. W przypadku Grecji wskaźnik ten stanowi około 115 proc.

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu