Wlk. Brytania: sektor usług przebił prognozy

opublikowano: 05-03-2018, 11:29
aktualizacja: 05-03-2018, 11:31

Działalność usługowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w lutym bardziej niż oczekiwano, wspierając wzrost gospodarczy i podtrzymując przy życiu perspektywę wzrostu stóp procentowych w ciągu kilku miesięcy.

Indeks PMI IHS Markit dla największej części gospodarki na Wyspach podskoczył w lutym 2018 r. do 54,5 pkt - najwyższego poziomu od czterech miesięcy - z 53 pkt w styczniu. To odczyt znacząco wyższy od mediany prognoz ekonomistów, która kształtowała się na poziomie 53,3 pkt.

Według opublikowanego w poniedziałek raportu, drugi miesiąc z rzędu wzrósł tzw. nowy biznes, podobnie jak w przypadku zamówień w całym sektorze, co dobrze wróży na najbliższe miesiące.

Według prognozy Markit, dynamika wzrostu gospodarczego w bieżącym kwartale ma wynieść 0,4 proc., notując taki sam poziom jak w ostatnich trzech miesiącach 2017 r.

Stojący na czele Banku Anglii Mark Carney, powiedział, że do utrzymania inflacji w ryzach potrzebne będą dalsze podwyżki stóp procentowych, choć odmówił deklaracji odnośnie konkretnego ich terminu. Traderzy szacują, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że do podwyżki dojdzie w maju, a niektórzy ekonomiści twierdzą, że w tym roku mogą być nawet dwa zaostrzenia polityki monetarnej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu