Czytasz dzięki

Włochy: 55 mln osób w muzeach, zabytkach i na terenach wykopalisk

  • PAP
opublikowano: 26-01-2020, 08:49

55 milionów osób zwiedziło w ubiegłym roku włoskie muzea, zabytki i parki archeologiczne- poinformowało Ministerstwo Kultury w Rzymie. Na pierwszym miejscu pod względem liczby zwiedzających jest, jak w poprzednich latach, Koloseum. Odwiedziło je 7,5 mln turystów.

Resort kultury odnotował niewielki spadek liczby zwiedzających w porównaniu z 2018 rokiem , co tłumaczy się falami niepogody, a także ograniczeniem przez część roku cieszącej się dużą popularnością inicjatywy bezpłatnych wizyt w muzeach, w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Została ona przywrócona na jesieni przez ministra kultury Dario Franceschiniego, który powrócił na to stanowisko po ponad roku.

Na drugim miejscu po Koloseum, na liście najbardziej obleganych placówek kultury są Galeria Uffizi wraz z Palazzo Pitti we Florencji. W 2019 roku zanotowano tam 4,5 miliona zwiedzających. Trzecie miejsce zajmują Pompeje; było tam 4,5 miliona osób, o 160 tysięcy więcej niż w roku poprzednim.

Na sporządzonej przez ministerstwo kultury liście 30. najpopularniejszych miejsc są następnie między innymi florencka Galeria Akademii (1,7 mln), Zamek Świętego Anioła w Rzymie (1,2 mln), a także Muzeum Egipskie w Turynie (800 tysięcy zwiedzających), Pałac Królewski w Venaria Reale w Piemoncie, pałac w Casercie w Kampanii oraz rzymska Galeria Borghese.

Jak zaznaczono, choć w zeszłym roku po raz pierwszy od lat nie wzrosła liczba zwiedzających, zwiększyły się wpływy z biletów. Były wyższe o 12 milionów euro.

Wśród placówek we Włoszech, które zanotowały znaczny wzrost zainteresowania, jest Galeria Narodowa regionu Marche w Urbino; liczba gości wzrosła o ponad jedną trzecią.

Rekordzistą, jeśli chodzi o zabytki, do których wstęp jest zawsze wolny, pozostaje rzymski Panteon. Szacuje się, że w zeszłym roku odwiedziło go 9 milionów osób.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy