Włochy: najwięcej prezentów w okresie świątecznym dostanie fiskus

  • PAP
opublikowano: 15-12-2019, 08:35

We Włoszech najwięcej prezentów pod choinkę dostanie fiskus. Eksperci wyjaśniają, że ofiarodawcą nie będzie święty Mikołaj, ale podatnicy, którzy w ostatnich dniach roku wpłacą do kasy państwa prawie 43 miliardy euro podatków, w tym także zaległe.

Stowarzyszenie rzemieślników i właścicieli małych firm (Cgia), które dokonało analizy świątecznych "podarunków" dla skarbu państwa , przypomniało, że w poniedziałek mija termin zapłaty podatku gminnego od nieruchomości pod nazwą Imu-Tasi. Szacuje się, że z tego tytułu podatnicy wpłacą 9,6 miliarda euro.

Kolejny zastrzyk pieniędzy to podatki od dochodów osób fizycznych , które wpłacą pracownicy najemni. Fiskus otrzyma od nich 13,6 miliarda euro. Z kolei z podatku VAT wpłynie prawie 20 miliardów euro.

Suma tych wpływów, czyli 42,9 miliarda euro, nie jest jeszcze pełna - zastrzegło stowarzyszenie zaznaczając, że nie uwzględnia podatku od wywozu śmieci, który w wielu miastach płaci się w grudniu.

Jak podkreślają ekonomiści, również w tym roku odczuwalny będzie negatywny wpływ tej grudniowej lawiny podatków na zakupy prezentów i innych dóbr przed Bożym Narodzeniem. Zbyt wiele zobowiązań podatkowych w tym czasie obniża konsumpcję - ostrzegli. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane