Włoskie media: niemal pewny rząd "Conte bis" Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej

  • PAP
opublikowano: 26-08-2019, 20:55

Niemal pewne jest powołanie w Rzymie rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicowej Partii Demokratycznej, na czele którego stać będzie dotychczasowy premier Giuseppe Conte - podają w poniedziałek włoskie media po dniu negocjacji ws. rozwiązania kryzysu rządowego.

Rokowania dotyczące scenariusza, określanego jako "Conte bis" wkroczyły w decydującą fazę, a jej ostatnim etapem ma być wieczorne spotkanie liderów obu przyszłych ugrupowań koalicyjnych Luigiego Di Maio z Ruchu i Nicoli Zingarettiego z centrolewicy z obecnym szefem rządu, który podał się do dymisji 20 sierpnia. Rezygnację złożył wówczas w wyniku rozpadu koalicji 5 Gwiazd z Ligą.

Źródła w obu ugrupowaniach prowadzących rokowania wskazują, że wszystko jest na dobrej drodze do powołania nowego rządu Giuseppe Contego. Jest to możliwe, bo po kilku dniach wahań Partia Demokratyczna przystała na postulat Ruchu w sprawie pozostania dotychczasowego prezesa Rady Ministrów.

"Jestem optymistą" - zapewnił Zingaretti po kolejnym spotkaniu z Di Maio.

We wtorek prezydent Sergio Mattarella rozpocznie drugą rundę konsultacji w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego. W ich trakcie przeprowadzi rozmowy ze wszystkimi siłami politycznymi w parlamencie. Niewykluczone, że już przed ich rozpoczęciem oba ugrupowania zawiadomią go o swym zamiarze powołania wspólnego rządu.

Lider Ligi Matteo Salvini, który wywołał kryzys 8 sierpnia, ogłaszając koniec współpracy z Ruchem i apelując o przyspieszone wybory, powtórzył ten postulat tuż przed decydującym spotkaniem Di Maio-Zingaretti-Conte.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy