Wnioski o upadłość wymagają poprawek

Maria Trepińska
opublikowano: 28-11-2005, 00:00

Sąd zwrócił do uzupełnienia dwa wnioski o ogłoszenie upadłości Walcowni Rur Jedność. Inwestycją zajęła się kolejna prokuratura.

Sąd Rejonowy w Katowicach nieprędko zajmie się upadłością Walcowni Rur Jedność (WRJ), nieukończonej inwestycji, która kosztowała, głównie podatników, ponad 600 mln zł. Dwa złożone wnioski wymagają poprawek.

Z informacji uzyskanych w sądzie wynika, że po zapoznaniu się z materiałami sędzia zwrócił je do uzupełnienia. Dotyczy to zarówno wierzyciela — Enpolu z Gliwic, który 9 listopada zażądał ogłoszenia upadłości z układem, jak i zarządu WRJ, który 14 listopada poprosił o upadłość likwidacyjną.

Złożenie przez zarząd WRJ wniosku o upadłość jest częścią planu mającego zapewnić walcowni inwestora. Przewiduje to porozumienie zawarte 19 października przez Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), spółkę skarbu państwa posiadającą 40,7 proc. udziałów w WRJ, ING BSK (reprezentanta banków wierzycieli) oraz Stal- export, poręczyciela kredytów. Firmy te podpisały wstępną umowę zbycia WRJ należącej do rosyjskiego koncernu TMK firmie Sinara Trading. Potencjalny inwestor chce kupić walcownię od syndyka za 37,5 mln EUR. Zapewnia, że dokończy budowę zakładu i będzie produkował około 100 tys. rur rocznie.

— Ze względu na procedury sprzedaż walcowni może nastąpić dopiero za około pół roku — mówi Tadeusz Wenecki, prezes TFS.

Niezależnie od postępowania upadłościowego kontrowersyjną inwestycją zajęła się również Prokuratura Rejonowa w Siemianowicach Śląskich. Sprawdza, gdzie wytransferowano pieniądze ze spółki. Poza tym od ponad dwóch lat w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach toczy się śledztwo m.in. w sprawie nieprawidłowości przy budowie, fałszowania dokumentów, zawyżania kosztów inwestycji. Podobna walcownia wybudowana w Chinach kosztowała około 300 mln zł. W Siemianowicach wydano dwa razy tyle, a na ukończenie trzeba jeszcze 150 mln zł. Prokuratorzy nikomu jeszcze nie przedstawili zarzutów.

Budowa stoi od ponad dwóch lat. Rosną zobowiązania. Obecnie przekraczają 500 mln zł, z tego wobec konsorcjum banków — 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wnioski o upadłość wymagają poprawek