Woźniak: konsumenci nie powinni odczuć karnych ceł na obuwie

(Marek Druś)
opublikowano: 10-10-2006, 18:04

Cła wprowadzone przez Komisję Europejską na import obuwia skórzanego z Chin i Wietnamu nie powinny się negatywnie odbić na konsumentach - uważa minister gospodarki Piotr Woźniak. KE zdecydowała w ubiegłym tygodniu o wprowadzeniu ceł antydumpingowych na to obuwie.

Cła wprowadzone przez Komisję Europejską na import obuwia skórzanego z Chin i Wietnamu nie powinny się negatywnie odbić na konsumentach - uważa minister gospodarki Piotr Woźniak. KE zdecydowała w ubiegłym tygodniu o wprowadzeniu ceł antydumpingowych na to obuwie.

Jak przypomniał we wtorek na konferencji prasowej Woźniak, cła na buty z Chin wzrosną o 16,5 proc., zaś z Wietnamu o 10 proc. Jego zdaniem wprowadzenie ceł powinno "uderzyć" przede wszystkim w importerów obuwia, a nie w ich producentów czy końcowych odbiorców.

Średnia para butów sprowadzanych z Chin czy Wietnamu kosztuje 7-9 euro, zaś marża importerów sięga ponad 100 proc. Jego zdaniem, nałożone przez KE cło powinno być całkowicie pokryte z zysku importerów. Ceny obuwia na rynku nie powinny wzrosnąć.

Podkreślił, że cło zostało nałożone na okres dwóch lat. Przez ten czas, Komitet Antydumpingowy będzie monitorował czy cło spowodowało wzrost cen rynkowych obuwia i jeżeli taki wpływ będzie, to cło może zostać cofnięte.

Minister zaznaczył, że niedawna decyzja KE jest wynikiem ponad dwuletnich starań Polski, ale także innych producentów obuwia - Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Duży napływ butów z tych krajów osłabiał rynek europejski. Chiny i Wietnam w 2005 roku wyeksportowały na rynek Unii 165 mln par butów zdobywając ponad 23 proc. europejskiego rynku. Oznacza to, że import obuwia z Chin, w stosunku do 2001 roku wzrósł o 400 proc., a z Wietnamu - o 200 proc.

Polska w I półroczu tego roku sprowadziła ogółem 57,7 mln par, w tym 9,7 mln par butów skórzanych. Chiny dostarczyły - 48 mln par, w tym 6,6 mln par obuwia ze skóry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Woźniak: konsumenci nie powinni odczuć karnych ceł na obuwie