Wpływy Rosji z podatku naftowego najniższe od marca 2021 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-01-2023, 16:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W grudniu wpływy Rosji z podatku naftowego były najniższe od niemal dwóch lat, jednak same dochody z ropy i gazu zwiększyły się, informuje Reuters.

Sergei Karpukhin / Reuters / Forum

Powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa finansów agencja podała, że dochody budżetu z podatków naftowych zmniejszyły się w grudniu 2022 r. do 511,7 mld rubli (7,6 mld USD) co oznacza ich najniższy poziom od marca 2021 r. Powodem był spadek cen ropy na światowych rynkach.

Tymczasem całkowite dochody ze sprzedaży ropy i gazu, odpowiadające za niemal połowę wpływów do budżetu państwa wzrosły w grudniu o 6 proc. rok do roku osiągając wartość 931,5 mld rubli.

Agencja podkreśla, że choć Unia Europejska i kilka innych krajów Zachodu wprowadziło ograniczenia w zakupie surowców pochodzących z Rosji i limity cenowe produkcja i eksport utrzymały się na stabilnym poziomie w styczniu. Państwowi giganci nie mieli problemów ze znalezieniem nabywców i kontrahentów.

Resort finansów przyznał jednak, że dochody z podatku od ropy spadły o jedną trzecią od grudnia 2021 r., ponieważ cena flagowej rosyjskiej mieszanki ropy Urals spadła do średnio 50,47 USD za baryłkę w zeszłym miesiącu z 72,71 USD rok wcześniej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane