WSJ: prezydent Trump chce kupić Grenlandię

opublikowano: 16-08-2019, 08:16

Nie jest jasne, czy to żart, czy poważny pomysł, ale źródła z Białego Domu twierdzą, że prezydent Donald Trump kilkakrotnie pytał doradców o możliwość kupna przez USA Grenlandii, poinformował The Wall Street Journal.

Niektóre źródła gazety twierdzą, że Trump może postrzegać zakup Grenlandii jako szansę powiększenia terytorialnego USA i część swojego trwałego dziedzictwa w historii kraju. Inni anonimowi informatorzy twierdzą, że to raczej żart, którym Trump chce sygnalizować, iż jest dostatecznie potężny aby kupić cały kraj.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Wikipedia Commons

- Ponieważ pan Trump nie ogłosił jeszcze tego pomysłu podczas spotkania wyborczego, prawdopodobnie nie traktuje go poważnie – powiedziało WSJ jedno ze źródeł.

Grenlandia jest autonomicznym terytorium Danii i o ile wiadomo, nie jest na sprzedaż. Co ciekawe, Trump nie wpadł jako pierwszy na pomysł kupna największej na świecie wyspy. USA próbowały tego w 1867 i 1946 roku. Atrakcyjność Grenlandii wynika m.in. z jej zasobności w surowce, m.in. uran i ropę, a także położenia w miejscu gdzie dzięki ociepleniu klimatu mogą powstać nowe szlaki żeglugowe.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy