„Wskaźnik Buffetta lepszy od wskaźnika Shillera” (WYKRES DNIA)

Ulubiona przez inwestora-miliardera miara wycen giełdowych sprawdza się lepiej niż ta opracowana przez noblistę Roberta Shillera, wynika z badania Stephena Jonesa, prezesa firmy doradczej String Advisors.

Zobacz więcej

Stosunek wartości rynkowej spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej do produktu narodowego brutto USA. Źródło: Bloomberg.

Stosunek wartości rynkowej przedsiębiorstw notowanych na giełdzie nowojorskiej do produktu narodowego brutto USA lepiej prognozuje przyszłe stopy zwrotu niż opracowany przez Roberta Shillera słynny wskaźnik CAPE, twierdzi Stephen Jones. Pierwszy ze wskaźników to ulubiona miara Warrena Buffetta, który już w 2001 r. podkreślał na łamach miesięcznika Fortune, że jest to według niego najlepsza pojedynczy miernik rynkowych wycen.

Ulubiona miara Warrena Buffetta miałaby wg Stephena Jonesa funkcjonować jeszcze lepiej, gdy się ją skoryguje o wpływ demografii oraz dochody i wydatki gospodarstw domowych. Jego zdaniem współczynnik CAPE, odnoszący wartość wskaźnika S&P500 do średnich zysków należących do niego spółek, w zniekształcony sposób oddaje perspektywy rynku. Wszystko dlatego, że zachodzące wydarzenia mogą w inny sposób wpływać na bieżące wyniki spółek i na ich perspektywy.

Co teraz przewiduje ulubiona miara Warrena Buffetta? Spółki notowane na giełdzie nowojorskiej są bardziej przewartościowane niż w szczycie hossy z 2007 r. Ich łączna kapitalizacja sięga 164 proc. amerykańskiego PNB, podczas gdy na dnie kryzysu finansowego była ponad dwukrotnie niższa.

Stosunek wartości rynkowej spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej do produktu narodowego brutto USA. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Wskaźnik Buffetta lepszy od wskaźnika Shillera” (WYKRES DNIA)