Wskaźnik nastrojów w eurolandzie najwyżej od prawie 20 lat

opublikowano: 08-01-2018, 11:43
aktualizacja: 08-01-2018, 11:45

W grudniu wskaźnik nastrojów w strefie euro doszedł do 116 pkt., najwyższej wartości od ostatnich miesięcy 2000 roku, poinformowała Komisja Europejska.

Mediana prognoz wartości wskaźnika wynosiła 114,8.

Nastroje w eurolandzie są dobre, bo tempo wzrostu jego gospodarki w 2017 roku jest prawdopodobnie większe niż było przed kryzysem finansowym 2008 roku. Ekonomiści spodziewają się utrzymania tej dynamiki także w tym roku. Opublikowane w ubiegłym tygodniu wskaźniki aktywności były najlepsze od prawie siedmiu lat, a bezrobocie nadal spada. W Hiszpanii jest najniższe od 9 lat, a w Niemczech najniższe w historii. Tymczasem Europejski Bank Centralny nie kwapi się do odejścia od polityki ujemnej stopy procentowej i zakupów aktywów. Wskazuje na uporczywie niską inflację, co prawdopodobnie wynika z wolnego tempa wzrostu wynagrodzeń w strefie euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane