Współczesne magazyny wymagają nowoczesnych rozwiązań

opublikowano: 27-02-2019, 22:00

W dobie ograniczonego dostępu do wykwalifikowanej siły roboczej i rosnących kosztów zatrudnienia przedsiębiorcy poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą ich firmie uplasować się przed konkurencją.

W celu zwiększenia produktywności coraz śmielej stawiają na automatyzację, w myśl konceptu logistyki 4.0. Obejmuje on między innymi cały proces zakupów online — od złożenia zamówienia i dostarczenia towaru do magazynu aż do wysyłki do konsumenta. Wszystko przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które wspierają pracę człowieka. Przedsiębiorstwa wdrażające takie nowatorskie narzędzia zyskują istotną przewagę rynkową, znacząco obniżając koszty pracy. W osiągnięciu tych efektów może pomóc obecna na polskim rynku od 25 lat firma Jungheinrich — wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań dla branży intralogistycznej. W swoim portfolio oferuje niezwykle wydajne automatyczne systemy klasy AGV, które znacząco usprawniają proces transportowy, a ich integracja z oprogramowaniem zarządzającym WMS/MES jest bardzo prosta.

Rozwiązania przyszłości dostępne już dziś

Pojazdy nowej generacji typu AGV (Automated Guided Vehicle) od Jungheinrich są odpowiedzią na wyzwania logistyki 4.0. Nie wymagają one bezpośredniej obsługi operatora i są dedykowane obszarom zarówno magazynowym, jak i produkcyjnym. AGV doskonale sprawdzą się w przypadku automatyzacji powtarzalnych zadań transportowych. Przy właściwym dobraniu urządzenia do aplikacji oferują zwrot z inwestycji na poziomie 30-36 miesięcy. Do wyboru są pojazdy, których konstrukcja oparta jest na urządzeniach seryjnych, przeznaczonych do pracy w otoczeniu maszyn działających w trybie manualnym i operatorów pieszych. Dostępne są także urządzenia na bazie wózków systemowych, przeznaczone do zamkniętych stref w automatycznych magazynach wysokiego składowania. Istotną z punktu widzenia gospodarki magazynowej cechą AGV jest niezwykła dokładność operowania ładunkiem — wynosząca nawet 1-2 mm.

Dodatkowo pojazdy są przystosowane do bezpiecznego transportu towarów o masie do 1,5 tony, zarówno w wąskich, jak i szerokich korytarzach roboczych. Dzięki oparciu konstrukcji na produkcie seryjnym wsparcie techniczne realizowane jest przez największą w Polsce sieć mobilnych techników, których czas reakcji gwarantowany jest na poziomie poniżej 4 godzin na terenie całego kraju. Zapewnia to bardzo wysoką dostępność systemu, kluczową z punktu widzenia organizacji oraz planowania i zarządzania procesami produkcyjnymi i logistycznymi. Systemy zastosowane przy produkcji AGV gwarantują także bezpieczne środowisko pracy. Zainstalowane czujniki bez przerwy monitorują otoczenie wózka. W momencie pojawienia się na trasie przejazdu człowieka lub jakiejkolwiek maszyny pojazd dostosowuje prędkość do odległości od przeszkody i zależnie od sytuacji zwalnia lub natychmiast się zatrzymuje. Systemy transportowe klasy AGV sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się skuteczność, bezpieczeństwo oraz niezawodność systemu transportowego.

Rosnąca popularność

Rozwiązania obejmujące automatykę magazynową znajdują się w ofercie Jungheinrich od lat. Firma ma w tym względzie ogromne doświadczenie — dotychczas zrealizowała ponad 350 projektów dotyczących zautomatyzowanych systemów logistycznych, w których wykorzystała ponad 500 urządzeń typu AGV. W związku z dynamicznie rozwijającym się w Polsce e-commerce cieszą się one coraz większym zainteresowaniem klientów, również na naszym rodzimym rynku.

Spoglądając w przyszłość

Mając na uwadze tempo rozwoju technologii, Jungheinrich nie zapomina o ciągłym powiększaniu swojego portfolio. Firma systematycznie rozwija ofertę produktów, które wspomagają pracę człowieka lub w 100 procentach ją zastępują. To nie tylko maszyny typu AGV, ale także systemy nawigacji magazynowej, interfejs logistyczny Jungheinrich, umożliwiający integrację z oprogramowaniem klasy WMS/MES klienta, a także własny system zarządzania magazynem czy technologie pozwalające na monitorowanie i zarządzanie flotą wózków w czasie rzeczywistym. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania jest znakiem czasów — logistyka 4.0 wprowadza do przestrzeni magazynowych technologiczną rewolucję. Firma Jungheinrich jako pionier w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dla sektora intralogistycznego jest na nią w pełni gotowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy