Wspólny list premierów Polski, Litwy i Łotwy w sprawie rurociągu "bursztynowego"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2005, 20:02

Premierzy Polski, Litwy i Łotwy napisali wspólny list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose ManuelaBarroso, w którym apelują o włączenie budowy gazociągu "bursztynowego" (tzw. Amber Project) do listy priorytetowych projektów UE korzystających ze wsparcia finansowego.

Premierzy Polski, Litwy i Łotwy napisali wspólny list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose ManuelaBarroso, w którym apelują o włączenie budowy gazociągu "bursztynowego" (tzw. Amber Project) do listy priorytetowych projektów UE korzystających ze wsparcia finansowego.

    "Litwa, Łotwa i Polska podzielają pogląd, że +bursztynowy+ projekt, który może być postrzegany jako alternatywa dla drugiej nitki rurociągu jamalskiego, wychodzi naprzeciw interesom UE i proszą Komisję o przyznanie mu odpowiedniej wagi" - napisali we wspólnym liście do Barroso Marek Belka, Algirdas Brazauskas i Aigars Kalvitis.

    Rurociąg, który miałby transportować gaz z Rosji do Niemiec przez Łotwę, Litwę, obwód kaliningradzki i Polskę, będzie zapewne tematem spotkania wszystkich trzech premierów z Barroso we wtorek wieczorem, po zakończeniu pierwszej sesji szczytu UE.

    Premierzy wezwali Komisję, by zagwarantowała, że nitka nowego rurociągu ze Wschodu na Zachód zostanie wybrana, "biorąc pod uwagę nie tylko aspekt komercyjny, ale również bezpieczeństwa dostaw i kryterium różnicowania (źródeł dostaw - PAP)".

    Szefowie rządów Polski, Litwy i Łotwy chcieliby, aby Komisja Europejska włączyła gazociąg do listy priorytetowych projektów unijnych tzw. TEN (Trans European Energy Networks), które korzystają z unijnego dofinansowania.

  W kontekście krajów bałtyckich brane są pod uwagę trzy drogi dostarczania gazu: pierwsza to ciągnący się z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego "North Transsgas", drugi to druga nitka rurociągu jamalskiego z Rosji do Niemiec przez Białoruś i Polskę,  trzeci - to "projekt bursztynowy". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane