Czytasz dzięki

Wybieramy Mistrza GPW 2019 cz. 2

opublikowano: 08-01-2020, 08:05

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl wytypowali 16 spółek z warszawskiej giełdy, z których czytelnicy wyłonią najlepszą. Dziś pora na pozostałe pary 1/8 finału.

Mistrza GPW internauci wybiorą już po raz dziesiąty. Głosowanie rusza we wtorek 7 stycznia. Reguły są proste. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę. Do dalszego etapu przejdą firmy, które zdobędą więcej głosów. Tytułu Mistrza GPW z 2018 r. nie będzie bronić PKN Orlen, bo nasi dziennikarze nie znaleźli wystarczających argumentów, by go nominować, a na dodatek akcje straciły na wartości w ubiegłym roku.

Drabinka i wyniki wyborów Mistrza GPW
Zobacz więcej

Kto z kim

Drabinka i wyniki wyborów Mistrza GPW

Ponownie najliczniej reprezentowaną branżą są producenci gier — w nominowanej szesnastce jest ich trzech, w tym reprezentant NewConnectu.

Jest też CD Projekt, którego notowania ustanowiły rekord, a spółka awansowała do ścisłej czołówki giełdowej pod względem kapitalizacji. W pierwszej parze 1/8 finału producent gier bez problemu rozprawił się z PHN. Dalej awansował też Ten Square Games, oraz Votum i DataWalk.

Wyniki pierwszych pojedynków

CD Projekt (94,4%) - PHN (5,6%)

Votum (64,9%) - Wirtualna Polska (35,1%)

Ten Square Games (68,8%) - Echo Investment (31,2%)

DataWalk (64,3%) - Creepy Jar (35,7%)

Dziś zmierzą się m.in. Asseco SEE z Dino Polska. Zapraszamy do głosowania.

Poniżej druga część par pierwszej rundy.

(Ankiety powinny pojawić się poniżej. Jeżeli ich nie widzisz, kliknij w nazwę pary)

Asseco SEE - Dino Polska

Columbus Energy - Asseco Poland

Enter Air - Play

Unimot - Dom Development

Uzasadnienie

Asseco SEE

Informatyczna grupa Asseco w 2019 r. lśniła na GPW, czego zwieńczeniem była oferta ze strony Zygmunta Solorza. Giełdową perłą w koronie grupy było jednak Asseco South Eastern Europe. Wyniki spółki rosły zarówno organicznie, jak i dzięki akwizycjom — w sumie zysk netto i przychody w pierwszych trzech kwartałach skoczyły rok do roku o blisko 36 proc. Największy w tym udział usług związanych z sektorem bankowym i płatnościami, w tym utrzymania terminali i bankomatów. W sumie notowania Asseco SEE wzrosły w 2019 r. o 123 proc., spółka wypłaciła też dziesiąty rok z rzędu dywidendę.

versus

Dino Polska

Spółka szybko otwiera nowe sklepy, sprzedaż szybko rośnie, rośnie też giełdowy kurs — tak uzasadnialiśmy nominację dla Dino w wyborach Mistrza GPW w 2017 i 2018 r. W 2019 r. trend się nie zmienił — przeciwnie, kurs rósł nawet szybciej niż rok wcześniej i po blisko 50-procentowej zwyżce jest na poziomie czterokrotnie wyższym niż w chwili giełdowego debiutu w kwietniu 2017 r. Dzięki temu wszystkiemu Tomasz Biernacki, kontrolujący 51 proc. akcji spółki, wdarł się do piątki najbogatszych Polaków, a wraz z nim zarobili drobni inwestorzy. W ostatnim roku sieć marketów spółki przebiła barierę 1000 placówek, a sprzedaż kolejny rok z rzędu rosła o ponad 30 proc. — i o rewelacyjne na tle polskiego rynku ponad 10 proc. na poziomie porównywalnym, bez uwzględniania nowych sklepów. Co ważniejsze, za wzrostem sprzedaży szła też poprawa marż i rosnące zyski.

Columbus Energy

Program „Mój Prąd” napędził modę na mikroinstalacje fotowoltaiczne, na niej skorzystał zaś m.in. Columbus. Notowana na NewConnect spółka okazała się liderem tego skrawka rynku i dzięki rządowym dopłatom znacząco zwiększyła skalę działalności. Przychody są na najlepszej drodze, by w 2019 r. trzykrotnie przebić rekordowy 2018 r. Zysk netto może wzrosnąć jeszcze bardziej. W efekcie kurs akcji Columbusa wzrósł w 2019 r. aż o 816 proc.

versus

Asseco Poland

Akcje największej polskiej firmy informatycznej do tej pory postrzegane były jako stabilne, z notowaniami uwięzionymi w wąskim zakresie. W ubiegłym roku nastąpiło jednak wyjście z impasu i spółka dała zarobić blisko 30 proc., a doliczając rekordową dywidendę — nawet ponad 40 proc. Pod koniec roku notowaniom informatycznej firmy pomogła oferta Cyfrowego Polsatu, który zaproponował dokupienie ponad 20 proc. akcji za 65 zł sztukę (inwestorzy skwapliwie skorzystali z oferty) i zapowiedział, że powierzy Asseco opiekę nad swoimi systemami IT. To stwarza spółce perspektywę poprawy rentowności m.in. w segmencie telekomunikacyjnym, a także szanse pozyskania cennych referencji. Prezes spółki Adam Góral, który ma podpisać z Cyfrowym Polsatem porozumienie akcjonariuszy, zapowiedział kontynuację dotychczasowej polityki dywidendowej.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Enter Air

Enter Air sukcesywnie poprawia wyniki, jednak 2018 r. przyniósł pewne zwątpienie wśród inwestorów. Zyski jednak przyspieszyły jeszcze bardziej w 2019 r. i zajmujący się obsługą czarterowych lotów Enter dał inwestorom zarobić aż 109 proc. Spółka zwiększała skalę działalności dzięki turystycznemu boomowi, ale także przejęciom. Jej łupem w maju padło 49 proc. akcji szwajcarskiego Germania Flug AG. Umowy podpisane z kluczowymi klientami sugerują, że przychody powinny rosnąć również w 2020 r., pewnym minusem spółki jest jednak wysoki poziom zadłużenia.

versus

Play Communications

Zakopanie topora w wojnie cenowej pozwoliło telekomom zaliczyć świetny rok. Indeks WIG-Telekomunikacja okazał się drugim najlepszym branżowym indeksem GPW w 2019 r., a Play stanął na czele peletonu. Po słabym początku przygody z giełdą, w 2019 r. Play zyskał 78,6 proc. i tym samym odrobił poniesione wcześniej straty. Spółka poprawia zarówno przychody, jak i zyski, a perspektywa podwyżek cen usług telekomunikacyjnych pozwala inwestorom mieć nadzieję, że zwyżki te nie są tymczasowe.

Unimot

Po słabym wynikowo 2018 r. w 2019 Unimot notuje regularne zyski i ma szansę na rekordowy pod tym względem rok. Uwagę zwracają także przychody, których kwartalny poziom przekroczył barierę 1 mld zł. Optymizm jest na tyle duży, że w listopadzie wyraźnie podniesiono prognozy zarówno na 2019, jak i 2020 r. Sporą rolę w tegorocznym sukcesie Unimotu odegrały problemy jednego z konkurentów — Onico. Na rynku zrobiło się trochę luźniej, dodatkowo Unimot przejął specjalistów od pogrążonej w problemach spółki. Giełdowa stopa zwrotu z akcji Unimotu za 2019 r. wyniosła 251 proc.

versus

Dom Development

To jeden z liderów deweloperskiej hossy, który w 2019 r. urósł na giełdzie o blisko 68 proc. Sygnałem, że 2019 r. może być świetnym dla akcjonariuszy Domu Development, była suta dywidenda, której stopa przekroczyła 10 proc. Było to możliwe m.in. dzięki temu, że zyski spółki rosły w ostatnich latach wyraźnie szybciej niż jej kurs na giełdzie. Także 2019 r. był pod względem wyników udany, w listopadzie zarząd poinformował bowiem, że zysk netto będzie wyższy rok do roku. Dodatkowo mimo zaawansowania hossy deweloperskiej spółka nadal widzi miejsce do wzrostu cen mieszkań i zwiększania wolumenów.

Dotychczasowi mistrzowie GPW

2010 Synthos

2011 Eko Export

2012 Relpol

2013 Integer.pl

2014 11 bit studios

2015 Grodno

2016 CD Projekt

2017 PKO BP

2018 PKN Orlen

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane