Czytasz dzięki

Wyborczy pat w Niemczech - triumf i porażka Angeli Merkel

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-09-2005, 19:33

Niemcy wybrali w niedziele nowy parlament, ale kto będzie w tym kraju rządził po tych wyborach, pozostaje otwartą kwestią, przynajmniej w świetle sondaży exit poll. Jeśli potwierdzą się wyniki sondaży, chadecja (CDU/CSU) będzie największą partią w Bundestagu - to triumf przewodniczącej CDU Angeli Merkel i mandat do tworzenia nowego rządu.

Niemcy wybrali w niedzielę nowy parlament, ale kto będzie w tym kraju rządził po tych wyborach, pozostaje otwartą kwestią, przynajmniej w świetle sondaży exit poll. Jeśli potwierdzą się wyniki sondaży, chadecja (CDU/CSU) będzie największą partią w Bundestagu - to triumf przewodniczącej CDU Angeli Merkel i mandat do tworzenia nowego rządu. Ale koalicja chadecji z liberałami (FDP) nie osiągnęła większości, co może uniemożliwić jej utworzenie rządu - to porażka Angeli Merkel.

    "Będziemy rozmawiali ze wszystkimi demokratycznymi partiami, tzn. ze wszystkimi oprócz Partii Lewicy (postkomuniści i dysydenci z SPD)" - powiedziała Angela Merkel, kiedy ogłoszono sondaże exit poll.

Przedstawiciel CDU, premier Turyngii Dieter Althaus, ocenił wynik wyborów jako "otrzeźwienie". "Nie mamy większości dla koalicji z liberałami" - przyznał. Być może zdecydowały zastrzeżenia wobec kobiety na stanowisku kanclerza - dodał.

    Powodów do zadowolenia nie ma też dotychczasowy kanclerz Gerhard Schroeder (SPD) - sondaże wskazują, że nie ma szans na większość dotychczasowej koalicji z Zielonymi. Teoretycznie możliwe byłoby dokooptowanie do tej koalicji Partii Lewicy, ale to Schroeder zdecydowanie wykluczał podczas kampanii wyborczej.

    Przewodniczący SPD Franz Muentefering zapewnił, że socjaldemokraci ani nie wejdą w koalicję z Partią Lewicy, ani też nie utworzą rządu mniejszościowego tolerowanego przez nową postkomunistyczną lewicę.

    Z kolei FDP, bardzo zadowolona z wyniku (10-10,5 proc. według sondaży exit poll), jest zdecydowanie przeciwna koalicji z SPD i Zielonymi, zaś Zieloni nie chcą uczestniczyć w koalicji z chadecją i FDP.

    W sondażu exit poll telewizji publicznej ARD CDU/CSU uzyskała 35,5 procent głosów, SPD 34 proc., FDP 10,5 proc., Zieloni 8,5 proc., Partia Lewicy 7,5 proc. Tymczasem z sondażu telewizji publicznej ZDF wynika, że CDU/CSU zdobyła 37 proc. głosów, SPD 33 proc., FDP 10,5 proc., Zieloni 8 proc., Partia Lewicy 8 proc.

    Tzw. wielkiej koalicji chadeków z socjaldemokratami nie chcą ani jedni, ani drudzy, ale może się ona okazać jedynym rozwiązaniem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane