Wyceny obligacji korporacyjnych najwyższe od czasów sprzed kryzysu

opublikowano: 28-12-2017, 14:25
aktualizacja: 28-12-2017, 14:32

Wyceny kolejnej klasy aktywów są wyśrubowane do granic. Tym razem chodzi o obligacje amerykańskich spółek o najlepszych ratingach.

W wyniku grudniowych zwyżek skorygowany wskaźnik cen do oczekiwanych zysków dla spółek skupionych w głównym wskaźniku giełdy nowojorskiej S&P500 przekroczył 20. Jest już najwyższy od 2002 r., czasów bessy po pęknięciu bańki internetowej. To tylko jeden z rynków w krajach rozwiniętych, na którym powstania bańki obawiają się inwestorzy. Wyśrubowane są wyceny obligacji wysokodochodowych (czyli papierów wyemitowanych przez spółki o najniższej wiarygodności) oraz nieruchomości na szeregu rynków. Do tego grona należy zaliczyć już także obligacje najbezpieczniejszych spółek, wynika z obliczeń agencji Bloomberg.

Dodatkowa rentowność, którą oferują obligacje amerykańskich spółek o najwyższej wiarygodności, spadła do zaledwie 93 punktów bazowych. To oznacza, że wyceny tych papierów są najwyższe od 2007 r., kiedy rynki ryzykownych aktywów osiągały szczyty przed wejściem w kryzys finansowy. Na pocieszenie można powiedzieć, że wyśrubowane wyceny obligacji najsolidniejszych emitentów nie muszą zapowiadać bessy na rynkach aktywów ryzykownych. Stabilizowały się poniżej pułapu 1,0 proc. przez większą część okresu lat 2004 – 2007, a zapowiedzią końca hossy na amerykańskim rynku akcji było dopiero ich wyjście powyżej tego pułapu, co nastąpiło w lipcu 2007 r.

Spośród oferowanych przez krajowe towarzystwa funduszy obligacji rynków rozwiniętych najlepiej dał zarobić

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu