Czytasz dzięki

Wydobycie ropy przez OPEC najniższe od blisko dwóch dekad

opublikowano: 29-05-2020, 17:31

Produkcja ropy w ramach kartelu OPEC spadła w maju do najniższego poziomu od niemal dwudziestu lat. Wszystko przez wdrażanie przez Arabię Saudyjska i innych członków rekordowej redukcji podaży surowca, informuje Reuters.

Organizacja wydobywała w tym miesiącu średnio 24,77 mln baryłek dziennie, co stanowi spadek o 5,91 mln w porównaniu do zweryfikowanej wartości w kwietniu. To najniższa wartość produkcji od 2002 r.

OPEC, ropa naftowa
Zobacz więcej

OPEC, ropa naftowa Fot. DADO RUVIC/Reuters/Forum

Największy spadek podaży nastąpił w Arabii Saudyjskiej, która w kwietniu osiągnęła rekordowo niski poziom 11,7 mln bpd. Oczekuje się, że w czerwcu produkcja jeszcze spadnie. 

Kartel OPEC i jego sojusznicy, zwani OPEC+ uzgodnili w kwietniu radykalne cięcia produkcyjne, dążąc do zmniejszenia wydobycia o rekordową wartość 9,7 mln bpd od 1 maja. Udział OPEC w tej redukcji wynosi 6,084 mln bpd.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, do tej pory w maju ograniczenia przyniosły 4,48 mln bpd, co stanowi 74 proc. zadeklarowanej redukcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane