Wydobycie ropy w USA najwyższe od 46 lat

opublikowano: 02-01-2018, 13:52
aktualizacja: 02-01-2018, 13:55

Amerykańska produkcja ropy przekroczyła szczyt z 2015 r. i była najwyższa od czasów prezydentury Richarda Nixona, wynika z danych agencji EIA.

Wyświetl galerię [1/2]

Ropociąg w USA

Bloomberg

W październiku wydobycie ropy wzrosło w porównaniu z wrześniem o 1,8 proc., do 9,4 mln baryłek dziennie, oblicza rządowa agencja EIA. Tym samym przekroczyło ono szczyt z 2015 r. i było najwyższe od czasów sprzed kryzysu naftowego 1973 r., kiedy to kraje arabskie nałożyły embargo na eksport surowca do USA. Za wzrost produkcji w największej mierze odpowiadały stany będące zagłębiami wydobycia łupkowego – Północna Dakota i Teksas. Produkcja wzrosła tam w stosunku do września odpowiednio o 7,7 proc. oraz o 5,8 proc. Do zwiększania wydobycia zachęca wyjście cen ropy WTI na najwyższe pułapy od 2015 r., w czym pomogło utrzymanie cięć wydobycia przez OPEC.

Zdaniem specjalistów właśnie tempo wzrostu produkcji ropy w USA będzie miało największy (obok koniunktury w globalnej gospodarce) wpływ na ceny surowca w 2018 r. Tymczasem EIA przewiduje, że już w tym roku amerykańska produkcja ropy przekroczy 10 mln baryłek dziennie, co oznaczałoby jej historyczny rekord.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy