Wydobycie złota niszczy rzeki Syberii

PAP , DI
opublikowano: 22-07-2021, 11:30

Rosja co rok traci kolejne rzeki przez zrzucanie do nich gliny, piasku i… cyjanku.

Prawie 1500 km rzek na Syberii jest zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota — ogłosiła międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy ostrzegają, że zrzucanie do rzek gliny i piasku podczas wydobycia powoduje wyginięcie rzecznej fauny.

Zdjęcia satelitarne z obszarów czterech regionów syberyjskich — Kraju Krasnojarskiego, obwodu kemerowskiego, Tuwy i Chakasji — pokazują zanieczyszczenie rzek na długości 1474 km. Najtrudniejsza jest sytuacja w Kraju Krasnojarskim, gdzie wykryto 14 przypadków zanieczyszczeń na długości 816 km rzek. Badania były prowadzone od połowy maja do końca czerwca, co oznacza, że taka skala zanieczyszczeń nastąpiła zaledwie w ciągu półtora miesiąca.

Adobe Stock

Problem dotyczy procesu wydobywania złota, podczas którego główny nurt rzeki jest odprowadzany poprzez specjalne kanały. Następnie buduje się tamy i tworzy odrębne zbiorniki wodne, po czym rozpoczyna się płukanie piasku rzecznego w poszukiwaniu okruchów kruszcu. Na miejscu wydobycia pozostaje przekopany grunt i stawy ze stojącą wodą. Ponadto do rzeki może dostać się cyjanek, którego roztwór używany jest podczas wypłukiwania złota.

Aleksandr Kołotow, ekspert WWF, podkreślił, że obraz opisany przez ekologów jest niepełny. Monitorowali oni tylko część terenów, na których prowadzone jest intensywne wydobycie złota. Badanie nie obejmowało północnych obszarów Kraju Krasnojarskiego, obwodu magadańskiego i republiki Jakucji. Jednak nawet ten fragmentaryczny obraz jest przerażający — powiedział ekolog, ostrzegając, że Rosja co rok „traci coraz to nowe rzeki Syberii”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane