Wyniki spółki z GPW okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Kurs nurkuje

opublikowano: 25-05-2023, 10:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania Wieltonu spadają w dwucyfrowym tempie po publikacji przez spółkę rozczarowujących wyników za I kwartał.

Producent naczep samochodowych wypracował 849 mln zł przychodów (+4 proc. r/r), 45,8 mln zł EBITDA (+25 proc. r/r) i 13,7 mln zł zysku netto (+52 proc. r/r). Rezultaty są jednak wyraźnie niższe od tych z IV kwartału 2022 r. oraz od konsensu prognoz analityków. Oczekiwali oni, że EBITDA sięgnie 63,7 mln zł, a zysk netto 29 mln zł.

Łukasz Rudnik, analityk Trigon DM, spodziewał się jeszcze wyższego wyniku - 72,3 mln zł EBITDA. Uważa on, że przekaz zarządu dotyczący perspektyw na I kw. 2023 przedstawiony na ostatniej konferencji był niespójny z ostatecznie zaraportowanymi wynikami.

“Uwzględniając negatywne saldo pozostałej działalności operacyjnej, które wystąpiło w IV kw. 2022 r. (-21 mln zł), EBITDA spadła o 42 proc. kw./kw. Tymczasem zarząd wskazywał, że wynik EBITDA I kw. 2023 r. będzie powyżej trajektorii wynikającej z prognozy rocznej (212 mln zł tj. 53mln EBITDA kwartalnie) z uwagi na oczekiwane spowolnienie wyników i sprzedaży w kolejnym kwartale. Dodatkowo nie zmaterializowały się zapowiedzi dotyczące trwałego obniżenia kosztów SG&A, które miały być efektem prowadzonych programów oszczędnościowych. Poziom tych kosztów przekroczył 80mln PLN, wobec 66 mln zł w I kw. 2023. Na poziomie MBnS doszło do spadku kw./kw. 0,8pp, pomimo spadku cen stali/aluminium oraz zapowiedzi dalszego przeglądu dostawców, co miało skutkować dalszym obniżaniem jednostkowego TKW” - napisał analityk w komentarzu po wynikach.

Jego zdaniem rezultaty I kwartału i brak realizacji zapowiedzianego wcześniej scenariusza poprawy TKW oraz trwałego obniżenia kosztów SG&A tworzy ryzyko dla realizacji przez spółkę tegorocznej prognozy zysku EBITDA (212 mln zł). Specjalista pozytywnie ocenia jedynie poziom ). generacji gotówki w I kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane