Wzrósł optymizm niemieckich firm odnośnie zagranicznej działalności

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-11-2021, 10:01

Poprawiły się nastroje niemieckich firm dotyczące działalności poza granicami kraju. Rosną jednak obawy związane z przedłużaniem się problemów z niedoborami oraz rosnącymi kosztami, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Sondaż przeprowadzony przez DIHK Izbę Przemysłu i Handlu pokazał, że 52 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swoich biznesów prowadzonych za granicą. Również większość, bo 56 proc. spodziewa się poprawy warunków w kolejnych 12-tu miesiącach. Odsetki te są nieco wyższe niż miało to miejsce wiosną, kiedy przekraczały nieznacznie poziom 40 proc.

Firmy obawiają się jednak negatywnego wpływu ze strony rosnących kosztów energii i surowców. Aż 50 proc. upatruje w nich zagrożenia dla globalnej gospodarki. Ogromnym czynnikiem ryzyka pozostają też problemy tzw. wąskich gardeł w dostawach. Odsetek firm, które wskazują na zagrożenie z tej strony podskoczył z 40 proc. na wiosnę do 54 proc. obecnie.

Badaniem objętych zostało ponad 3200 podmiotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane